Kemény költségvetést fogadtak el a republikánusok

Hosszas vita után elfogadta a republikánus többség által támogatott költségvetést az amerikai képviselőház. Az egymásnak feszülő oldalak szerint azonban a vita nem egy gazdasági tervezetről, hanem az amerikai demokrácia természetéről szólt.

Kovács N László
2012. 03. 30. 11:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tervezetet főként Paul D. Ryan wisconsini képviselő szövegezte meg és találta ki, aki egyébként az alsóházi költségvetési bizottság elnöke is. Ryan tervei mintegy 6 billió dollárral csökkentenék az államadósságot, 5,3 billióval többel, mint a Barack Obama által javasolt számok. A legnagyobb érvágást a jóléti kiadások szenvednék el: a Medicare és a Medicaid nevű egészségügyi programokból több mint 1 billiót vonnának el a republikánusok, míg a segélyek, ételcsekkek és termelői szubvenciók 2 billióval kevesebbel támogatnák a rászorulókat. Teljesen megszűnne az Obama-féle egészségbiztosítási rendszer, de a jelenlegi adórendszer is átalakulna. Ryan terve a jelenlegi hat kategória helyett kettőt hozna, a legmagasabb jövedelműek rátáját pedig 10 százalékkal csökkentené – cserébe azonban bezárná a kiskapukat.

Mindez persze csupán feltételes mód. A képviselőházban a konzervatívoké a többség, a szenátusban azonban a demokraták vannak túlsúlyban, így a felsőház nyilvánvalóan meg fogja akadályozni a költségvetés törvényerőre emelkedését. Mindez azonban nem jelenti azt, hogy a rendelkezés megszavazásának nem lesznek komoly következményei. A választás évében mindkét oldal a saját hasznára igyekszik majd fordítani a gazdasági tervet. A republikánusok azzal érvelnek majd, hogy egyedül ők hajlandóak kemény lépéseket tenni a hiány visszaszorításáért, míg a demokraták bizonyára rámutatnak majd a gazdagoknak juttatott adókedvezmények és a jóléti kiadások megnyirbálása között feszülő ellentmondásra.

A harc máris elkezdődött: Mitt Romney „remek munkának” nevezte a törvénycsomagot, míg a Fehér Ház sajtósa úgy nyilatkozott, a rendelkezés „visszavezet azokhoz a bukott módszerekhez, melyek ellehetetlenítették a középosztályt és elhozták a gazdasági válságot”. Paul Ryan, a költségvetés atyja remekül írta le a helyzetet: „Elérkeztünk ahhoz a ponthoz, ahol az amerikai demokrácia természetéről, magáról a társadalmi egyezményről vitázunk.”

The New York Times, nytimes.com, CNN, cnn.com

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.