A tavaly rendezett parlamenti választásokon is csak 21,8 százalékban szereztek képviselői mandátumot nők, ami megfelel a korábbi évek átlagának – állapította meg az Interparlamentáris Unió Nők a parlamentben 2011 című dokumentuma.
Az unió és az ENSZ Szerve a Nemi Egyenlőségért és a Nők Érvényesüléséért – röviden ENSZ Nők – közös nyilatkozata szerint erős politikai akaratra és különleges intézkedések meghozatalára lenne szükség ahhoz, hogy áttörést lehessen elérni a nők politikai részvételében. A probléma gyökere abban rejlik, hogy sok országban nem elegendő számú nő indul a választásokon. Emellett kevesebb pénz áll rendelkezésükre, kisebb a közéleti és nyilvános szónoki tapasztalatuk, és házastársuk, családjuk sem támogatja őket – állapította meg a szervezet.
A jelentés szerint 188 ország közül mindössze 20 olyan van, ahol a parlamenti képviselők legalább egyharmadát nők alkotják. Ruanda és Andorra áll az élen, ezek az országok a világon egyedüliként több mint 50 százalékos női parlamenti részaránnyal büszkélkedhetnek. A skála másik oldalán 7 olyan ország helyezkedik el, amelyek törvényhozásában egyetlen nő sem foglal helyet: Belize, Katar, Mikronézia, Nauru, Palau, Szaúd-Arábia és a Salamon-szigetek.
Az arab országok között egyetlen olyan sincs – és ebben egyedülállóak a világon –, ahol a nők parlamenti részaránya elérné a 30 százalékot. 2011-ben 10,7 százalékot tettek ki a női parlamenti képviselők, ami megegyezett a 2010-es átlaggal. Előrelépésnek tekinthető viszont, hogy több arab ország kvótákat vezetett be a nők parlamenti részarányának javítása céljából.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja a középmezőnyben tanyázik. Oroszországban 13,6, az Egyesült Államokban 16,8, Franciaországban 18,9, Kínában 21,3, Nagy-Britanniában pedig 22,3 százalékot tesznek ki a női parlamenti képviselők.