Ki veszi be Puerto Ricót? + Képriport

Központi kérdéssé lépett elő az angolnak mint hivatalos nyelvnek a kizárólagossága Puerto Ricóban, ahol az amerikai republikánusok vasárnap tartanak előválasztást.

PR
2012. 03. 17. 16:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rick Santorum a kampányában azt hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok társult államában az angolnak kell lennie a hivatalos nyelvnek, amennyiben el akarja nyerni a tagállami státust. A karibi entitásban, amelynek hivatalos neve Puerto Rico Közösség, az ott lakók novemberben tartanak népszavazást arról, hogy csatlakozzanak-e az Egyesült Államokhoz, váljanak függetlenné, avagy maradjon fenn a jelenlegi állapot, mely szerint Puerto Rico az USA teljes önkormányzattal rendelkező társult állama.

Mitt Romney úgy foglalt állást, hogy az amerikai állami státus elnyerésével kapcsolatban nincsenek előfeltételei. A négymilliós lakosságú Puerto Ricóban az angol és a spanyol egyaránt hivatalos nyelv. Santorum kampánystábja köpönyegforgatással vádolta meg Romneyt, aki korábbi vitákban állást foglalt az angol nyelv kizárólagos hivatalossága mellett Amerikában. A volt massachusettsi kormányzó azzal vágott vissza, hogy álláspontja szerint az angol a szövetségi kormány hivatalos nyelve kell, hogy legyen, de nem támasztaná előfeltételként Puerto Ricóval szemben a spanyol használatának megszüntetését.


A közvélemény-kutatások szerint a Puerto Ricó-i előválasztás favoritja Romney. A megmérettetésen 20 olyan küldött mandátumáról születik döntés, aki a Republikánus Párt augusztusi országos konvencióján szavazni fog a hivatalos elnökjelölt személyéről.

Missouriban szombaton folytatódtak a csütörtökön megkezdett, 9 napon át tartó jelöltállító gyűlések (caucusok). Az államban február 7-én előválasztást tartottak, de az pusztán erőfelmérés – a helyi nyelvhasználat szerint „szépségverseny” – volt. A télen megtartott, nem kötelező érvényű szavazáson Santorum a voksok 55 százalékát kapta, ami alighanem meghatározza a caucusok kimenetelét is.

A republikánusok előző, múlt keddi előválasztási fordulójában Santorum Alabamában és Mississippiben, Romney pedig Hawaii államban és Amerikai Szamoában győzött. A CNN legutóbbi, nem hivatalos összesítése szerint Romney eddig összesen 498, Santorum 239, Newt Gingrich 139, Ron Paul pedig 69 támogató szavazatra számíthat az augusztusi országos konvención. Romneynak 18, Santorumnak 10, Gingrinchnek 2 államban sikerült nyernie, Paulnak pedig egyben sem.

A jelöltállítási küzdelem következő fordulóját kedden Illinois államban, Barack Obama „hátországában” fogják megrendezni, ahol 66 delegátus megszerzése a tét. A Rasmussen Reports felmérése szerint Romney támogatottsága itt 41 százalékos Santorum 32 százalékával szemben. Jövő szombaton viszont a 20 küldöttet delegáló Louisianában lesz előválasztás, ahol Santorum az esélyes.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.