Könnygázzal percek alatt legyőzték volna a gyilkost?

A hatóságoknak nem volt semmilyen törvényes indokuk arra, hogy őrizetbe vegyék a toulouse-i gyilkost azelőtt, hogy elkövette első tettét. A kémelhárítás főnöke szerint nem lehetett volna gyorsabban megtalálni.

tt
2012. 03. 23. 11:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fel kell tenni a kérdést, vajon miért nem sikerült a francia rendőrség „legjobb egységének” élve elfognia egy magányos terroristát – idézte a Ouest France című lap pénteken a csendőrség különleges alakulatának alapítóját. Christian Prouteau szerint a merénylő, Mohamed Merah elleni műveletet „egyértelmű taktikai séma nélkül” hajtották végre.

A RAID konkurensének számító GIGN alapítója azt mondta, könnygázt kellett volna bevetni a merénylő ellen, aki elbarikádozta magát egy társasház első emeleti lakásában. „Öt percig sem bírta volna” – mondta a szakember.
A rendőrség elitalakulata csütörtök délután, több mint 30 órányi idegőrlő tárgyalás és várakozás után rohanta le a lakást. Az algériai származású merénylő a fürdőszobában rejtőzött el, majd a helyiség ablakán át próbált menekülni, fegyverrel a kézben. Ekkor végeztek vele mesterlövészek a francia államügyészség közlése szerint.

A RAID főnöke, Amaury de Hauteclocque azt mondta a Le Monde online kiadásának, Merah „elkeseredett elszántsággal” várta a rendőröket. A kommandósok parancsnoka azt mondta, soha nem látott még ilyet, hogy valaki rátámad az ellene rohamra induló különleges egységre.


Fillon: nem volt törvényes indok Merah őrizetbe vételére

„Egy olyan országban, mint a miénk, a hatóságoknak nincs joguk bírósági döntés nélkül folyamatos megfigyelés alatt tartani valakit, aki nem követett el bűncselekményt” – mondta a francia kormányfő.

Azóta, hogy ismertté vált a merénylő, Mohamed Merah előélete, egyre többen teszik fel a kérdést: a hírszerző szolgálatok miért nem figyelték alaposabban Merah-t, ha tudták, hogy járt Afganisztánban és Pakisztánban.
A francia hírszerzés (DCRI) „tökéletesen végezte a feladatát, azonosította Mohamed Merah-t, amikor külföldön járt, megfigyelés alatt tartotta őt a szükséges ideig, és arra a következtetésre jutott, hogy semmilyen körülmény, jel nem utal arra, hogy veszélyes emberről van szó, aki egy napon akcióba lép” – mondta Fillon az RTL rádióban.

„Nincs azzal baj, hogy kérdéseket tesznek fel, de (a férfit igenis) kihallgatták, megfigyelték, lehallgatták. Szokványos életet élt, bár szerepelt az igazságügyi nyilvántartásban, e kettőnek természetesen nincs köze egymáshoz. Szalafista szervezethez tartozni önmagában nem bűncselekmény. Nem szabad összekeverni a vallási fundamentalizmust a terrorizmussal, még ha nagyon is jól tudjuk, hogy a kettő milyen pontokon kapcsolódik össze” – tette hozzá a francia miniszterelnök.

A kémelhárítás főnöke szerint lehetetlen lett volna gyorsabban megtalálni a toulouse-i gyilkost


„Szükségszerűen feltesszük a kérdést, hogy cselekedhettünk-e volna másképpen? Elhibáztunk-e valamit? Elég gyorsak voltunk-e? De vasárnap este lehetetlen volt azt mondani, hogy itt van Merah, el kell fogni” – fogalmazott Bernard Squarcini, a belső elhárítás (DCRI) vezetője pénteken a Le Monde című napilapnak adott nyilatkozatában.

Squarcini elmondta, hogy Merah nem tervezte a toulouse-i zsidó iskola megtámadását. A merénylő, miközben a francia rendőrségi elit kommandó (RAID) ostromgyűrűbe fogta azt a házat, ahol tartózkodott, a tárgyalások során bevallotta, hogy valójában egy katonát akart megölni, de túl későn érkezett. Mivel jól ismerte a negyedet, ezért rögtönzött és megtámadta a zsidó iskolát.

A politikusok egy része bírálta a hírszerzést Merah ügyének kezelése miatt. A titkosszolgálat megfigyelés alá vette a fiatalembert, miután 2010-ben és 2011-ben Afganisztánban, illetve Pakisztánban járt, de úgy vélte, hogy nem jelent olyan veszélyt, amely miatt indokolt lenne az állandó ellenőrzés.

„Amikor 2010-ben visszatért Afganisztánból, megnéztük, hogy mennyit ér meg. De nem találtunk semmit. Nem folytatott ideológiai tevékenységet, nem járt mecsetbe” – fejtegette Squarcini, aki „valami atipikus, irracionális és erőszakos dolognak” nevezte, hogy egy novemberben még ártalmatlannak ítélt személy pár hónap alatt, márciusra sorozatgyilkossá vedlett át.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.