Az orosz diplomácia vezetője egy szerdai moszkvai parlamenti meghallgatáson sajnálkozásának adott hangot amiatt, hogy a szíriai vezető úgymond nem hallgatott a Kremlre, elkésett a párbeszéd kezdeményezésével és a politikai reformokkal.
„Közel sem minden tanácsunkat hallgatták meg, és közel sem használták azokat valamilyen formában. Valóban hasznos törvényeket fogad el (Bassár el-Aszad), amelyek megújítják a rendszert, de ezt jelentős késéssel teszi” – vélekedett Lavrov.
Hangsúlyozta továbbá, hogy Oroszország csak védelmi célokat szolgáló, a biztonság megőrzéséhez szükséges fegyvereket ad el Szíriának. „Nem szállítunk Szíriának olyan harci eszközöket, amelyet tüntetők, békés polgárok ellen használnak, s ami sajnos a konfliktus kiszélesedéséhez vezet” – jelentette ki az orosz külügyminiszter.
Képviselői kérdésre válaszolva megerősítette: Moszkva kész együttműködni az új líbiai és egyiptomi vezetéssel, beleértve a hatalomra kerülő iszlám pártokat is.
Lavrov a parlamenti meghallgatáson külön figyelmet szentelt Afganisztánnak. Hangsúlyozta, hogy Moszkva ellenzi a nemzetközi haderő elsietett kivonását az ázsiai országból: „nem vagyunk elégedettek azokkal az időpontokkal, amelyeket a koalíciós erők kivonásának várható dátumaként emlegetnek. Előbb feltétlenül el kell érni, hogy képesek legyenek az alapvető rendet biztosítani az afgán biztonsági erők, amelyeknek a felszerelésében mi is részt veszünk” – mondta az orosz diplomácia vezetője.
Képviselői érdeklődésre válaszolva Lavrov elismerte: az Uljanovszkba tervezett átrakodó állomáson keresztül nem csak teherforgalmi áru, hanem külföldi katonai egységek is át fognak haladni Afganisztán felé.
Gyilkosként viselkedik Aszad?
„Humanitárius korridorok kellenek, ezért el kell érnünk az orosz és a kínai vétó visszavonását” – mondta Nicolas Sarkozy az Europe-1 rádiónak.
„Aszad ma úgy viselkedik, mint egy gyilkos, felelnie kell majd tetteiért a Nemzetközi Büntetőbíróság előtt” – jelentette ki a francia elnök. Leszögezte ugyanakkor, hogy az ENSZ felhatalmazása nélkül „a francia haderő semmiképpen sem avatkozhat be” Szíriában. A közel-keleti ország egykoron Franciaország gyarmata volt.
Sarkozy kitért arra is: Angela Merkel német kancellár még a francia elnökválasztás előtt bizonyosan ellátogat Franciaországba, de nem azért, hogy mellette kampányoljon. „Egy választási kampány, az francia belügy” – mondta. „Európai ügyekről fogunk tárgyalni” – tette hozzá.