Dominik Zdort kommentárja szerint „Magyarországnak most van különösen szüksége támogatásra, amikor közös európai ügyért, a strasbourgi–brüsszeli bürokratikus gépezettől való függetlenség megőrzéséért, a gazdasági élet alapelvei önálló alakításának jogáért küzd”.
Kiemelte: a brüsszeli „hecckampány” a legjobb példája annak, mit jelent az unió számára a demokrácia. Ha nem a megfelelő személy győz, azonnal megfenyítik. Még akkor is, ha – mint Magyarországon – olyan jogszabályokat fogadtat el, amelyek „a más uniós tagországokban létező törvények másolatai”. Ez azt bizonyítja – írta –, hogy valójában nem is jogszabályokról, hanem politikáról van szó.
A kohéziós források felfüggesztésének kilátásba helyezése után már nem támogatási nyilatkozatokra, hanem tettekre van szükség. Ezért a lap szerint Donald Tusknak és Jaroslaw Kaczynskinak – vagy más hivatalos lengyel képviselőnek – ott kellett volna állnia Orbán Viktor mellett a tribünön a március 15-i budapesti ünnepségeken.
Nem szállnak be a kórusba
Ismert, a nemzeti ünnepre több száz lengyel érkezett, hogy tisztelegjenek március 15-e előtt, és hogy szolidaritást vállaljanak a magyar néppel és a magyar kormánnyal. Ezt követően Janusz Lewandowski, az Európai Unió költségvetésért felelős biztosa úgy nyilatkozott, hogy a kohéziós forrásfelfüggesztés megszavazásakor tartózkodó Jacek Rostowski lengyel pénzügyminiszter a Varsó–Budapest irányvonalat követte. Maga Rostowski pedig úgy kommentálta a döntést, hogy nem sikerült eloszlatni azt a kételyt, hogy Brüsszel kettős mércét használ, más megítélés alá helyezi az euróövezeti és az övezeten kívüli tagállamokat.
Szerdán Radek Sikorski pénzügyminiszterrel készített interjút a Le Monde. A politikus arra a kérdésre, hogy Varsó miért nem csatlakozik az Orbán-kormánnyal szemben megfogalmazott bírálatokhoz, a következőképpen válaszolt: nem emlékszik hasonló kritikákra az előző magyar kormánnyal szemben, amikor az elismerte, hogy hazudott állampolgárainak. Hozzátette, hogy az „ezeréves közös múlt mély érzése” mellett az is összeköti Magyarországot és Lengyelországot, hogy úgy érzik: amikor még csak jelöltek voltak az uniós csatlakozáshoz, a nyugati országok olyan magas normák szerint ítélték meg őket, amelyeket önmagukra nem alkalmaztak.
A kohéziós pénzeket tekintve teljesen azonos Lengyelország és Magyarország álláspontja – ez már Bronislaw Komorowski és Schmitt Pál államfői találkozóján hangzott el a Sándor-palotában. Szombaton pedig Magyarországot támogató határozatot fogadott el a nemzeti konzervatív Szolidáris Lengyelország (SP) pártalapító ülésén. „Ellenezzük a demokratikus módon megválasztott és általános támogatásnak örvendő magyar kormány ellen irányuló hecckampányt” – hangoztatták a dokumentumban.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben