„Jelképesen már a tárgyalóasztalnál ülünk. Készen voltunk tegnap, készek vagyunk ma, és készek leszünk holnap is. Partnereinken múlik, hogy mikor is kezdjük meg konkrétan a tárgyalásokat” – jelentette ki Martonyi János hétfőn Prágában a négy visegrádi országot és a Keleti Partnerség országait képviselő külügyminiszterek tanácskozása utáni sajtóértekezleten kérdésre válaszolva.
A magyar diplomácia vezetője elmondta: napokon belül megérkezhet az Európai Bizottság válasza a tárgyalásokkal kapcsolatban. Kifejezte reményét, hogy a felmerült problémák rövidesen megoldódnak. „Az általános helyzet az, hogy a problémák többségének már látszik a megoldása” – szögezte le Martonyi.
Megerősítették elkötelezettségüket
A visegrádi országok külügyminiszterei a prágai tanácskozáson megerősítették azt az elkötelezettségüket, hogy támogatják a Keleti Partnerség programjában részt vevő országok európai integrálódását és együttműködését az Európai Unióval – jelentette Kokes János, az MTI tudósítója.
„Az EU számára a Keleti Partnerség ugyanolyan fontos, mint a Déli Szomszédság programja” – hangsúlyozta újságírók előtt Catherine Ashton, az Európai Bizottság kül- és biztonságpolitikai főképviselője.
A prágai tanácskozáson a V4-ek – Csehország, Magyarország, Lengyelország, Szlovákia – külügyi vezetőin kívül Örményország, Azerbajdzsán, Grúzia, Moldova és Ukrajna diplomáciájának vezetői vettek részt. Fehéroroszország képviselője nem volt jelen. Az EU részéről részt vett a megbeszéléseken Ashtonon kívül Stefan Füle szomszédságpolitikai és bővítési biztos, valamint Dánia és a balti országok – Észtország, Lettország, Litvánia – diplomáciáinak vezetői.
Közelebb az Unióhoz
Ashton szerint az EU támogatja a Keleti Partnerség országainak gazdasági reformjait, a politikai reformokat, és dolgozik azon a programon, amely közelebb hozná ezeket az országokat az unióhoz. Ez program az EU 2013-as csúcstalálkozóján kerül a tervek szerint megvitatásra. Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter sajnálatát fejezte ki, hogy Fehéroroszország képviselője nem volt jelen Prágában. Ugyanakkor bírálta, a fehérorosz rendszert, s azt, hogy politikai foglyok vannak az országban.
A V4 élő és együttműködő szervezet
Martonyi „nagyon jó fórumnak” nevezte a prágai tanácskozásokat. „A V4 élő szervezet, s a kibővített tanácskozás bizonyítéka annak, hogy együttműködő is” – jelentette ki a magyar diplomácia irányítója. Fontosnak nevezte, hogy az EU részéről egyensúly legyen a Keleti Partnerség és a Déli Szomszédság programjai között.
Egy, a Julija Timosenko bebörtönzött ukrán exkormányfő ügye miatt Ukrajna esetleges elszigetelését firtató kérdésre válaszolva Ashton azt mondta: az EU mindent megtesz annak érdekében, hogy az ügy megoldódjon. Sikorski szerint Ukrajna és az EU közti szerződést csak akkor írják alá, ha a Timosenko-ügy lezárul.
Az AFP hírügynökség Catherine Ashtontól azt is idézte, hogy Oroszországnak el kell ismernie: új hatalomra van szükség Szíriában.