A miniszterelnök-helyettes a muravidéki magyarság által szervezett ünnepségen tartott beszédében úgy fogalmazott: március 15-e „az erős Magyarország, az erős magyarság és az erős Közép-Európa ünnepe egyaránt”. Amikor a magyar szabadságharc eszméi előtt hajtunk fejet, akkor egyben a közép-európai nemzetek testvérisége, egymásra utaltsága és szolidaritása előtt is tisztelgünk. Navracsics Tibor a több száz résztvevővel zsúfolásig megtelt Lendvai Színház- és Hangversenyteremben arról is beszélt, hogy március 15-én a polgári Magyarország születését is ünnepeljük. A szabadság, a jogegyenlőség, a függetlenség mind-mind olyan érték volt akkor, ami felülírt minden mást: származást, vallási hovatartozást, etnikai tudatot.
„Akkor a magyar igazság oldalán számos olyan ember is harcolt, aki talán etnikai értelemben nem volt magyar, de a magyarsággal vállalt sorsközösséget. Hitt azokban a célokban, amelyekért akkor a magyarság küzdött, és osztozott abban a sorsban, amelyet akkor a magyarság magára vállalt” – mondta.
Magyarország és Közép-Európa sorsa talán ekkor először, azóta pedig mindenképpen eggyé vált a polgári átalakulással. „A magyarok sokszor tapasztalták, hogy Közép-Európa összefogása nélkül, a népek békés egymás mellett élése nélkül a magyarság sem lehet sikeres” – fejtette ki Navracsics Tibor.
Radovan Zerjav szlovén miniszterelnök-helyettes az ünnepségen arról beszélt, hogy Szlovéniát és Magyarországot ezeréves történelmi kapcsolatok kötik össze. Az utóbbi években pedig – amióta csatlakoztunk az európai közösséghez – még inkább törekszünk a jószomszédi kapcsolatokra. A szlovén politikus szerint komoly tartalékok rejlenek a két ország gazdasági együttműködésében, s a határ két oldalán élő nemzetiségek számára is a gazdasági kapcsolatok kínálják a megerősödés lehetőségét. „Az őshonos nemzeti közösségek az asszimiláció nyomásával állnak szemben, ez pedig a közös gazdasági együttműködéssel védhető ki” – jelentette ki.
Horváth Ferenc, a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség Tanácsának elnöke szerint ma a rendkívül nehéz gazdasági helyzetben különösen oda kell figyelnie a politikusoknak arra, hogy a lehető legigazságosabban osszák el a most nem túl bőséges javakat. A szlovéniai magyarság rendkívül sérülékeny közösség, „amely évtizedeken keresztül magas szinten építette fel intézményrendszerét, ezért bármiféle megvonás visszavetné, de akár veszélybe is sodorná a magyar közösséget”.
Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc évfordulójának tiszteletére a szlovéniai magyarság központjában tartott rendezvények sorában Navracsics Tibor délután koszorút helyezett el Széchenyi és Kossuth Szent István utcai emléktáblájánál. A miniszterelnök-helyettes az MTI-nek elmondta: találkozott a magyar nemzeti közösség képviselőivel, majd első kapcsolatfelvételként négyszemközti megbeszélést folytatott Radovan Zerjavval, a nemrég megalakult új szlovén kormány miniszterelnök-helyettesével.

A szokásosnál könnyebb volt az idei magyarérettségi, és még a Hunyadi-sorozat is segíthetett