Bár a diplomáciai erőfeszítések folytatódnak, Oroszországnak készen kell állnia arra, hogy szükség esetén 2017-re vagy 2018-ra megtorló intézkedéseket foganatosítson, válaszul a NATO rakétavédelmi pajzsának létrehozására – mondta Dmitrij Medvegyev magas rangú katonai vezetőkkel találkozva. Az elnök utalt arra a korábbi fenyegetésére, hogy orosz rakétákat irányoznak az amerikai rakétapajzs elemeire, ha nem tudnak megállapodni a vita rendezéséről.
Moszkva attól tart, hogy az amerikai rakétavédelmi pajzs néhány éven belül aláásná az orosz nukleáris elrettentő erőt.
Medvegyev a találkozón azt hangoztatta, hogy Moszkva nem csapja be az ajtót a párbeszéd előtt, de fel kell készülnie az esetleges katonai válaszlépésekre.
„Amennyiben a partnerek becsületesen és felelősségteljesen közelítik meg jogos biztonsági érdekeink figyelembe vételét, akkor biztos vagyok benne, hogy meg tudunk állapodni. Ha (csak) együttműködést fognak ajánlani nekünk, vagy – mondjuk ki nyíltan – a mi érdekeink ellen fognak dolgozni, nem fogunk tudni közös nevezőre jutni, nekünk pedig másféle válaszokat kell adnunk (...) az amerikai terv megvalósításának minden soron következő szakaszában” – hangoztatta az orosz elnök.
A rakétapajzs körüli vita egy ideje feszültséget kelt az orosz–amerikai viszonyban, s az ellentétek várhatóan ismét kiéleződnek majd májusban, amikor Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök, megválasztott elnök az államfői tisztségbe történő beiktatását követően az Egyesült Államokba látogat majd. Orosz tisztségviselők kétségbe vonták, hogy a látogatásig hátralévő időben a két ország megegyezhet a kérdésben.
Putyin még nem közölte, hogy részt vesz-e a NATO május 20-án kezdődő chicagói csúcsértekezletén (a NATO–Oroszország Tanács ülésén). Szergej Rjabkov külügyminiszter-helyettes pedig március elején azt mondta, hogy megegyezés nélkül csökken az esélye az Oroszország–NATO csúcs megtartásának. „Bár volna még miről beszélni, például az Ádeni-öböl kalózai elleni fellépésről, Afganisztánról” – fejtegette.
A NATO Chicagóban várhatóan áttekinti a rakétapajzzsal kapcsolatos amerikai terveket, ami vélhetően ismét felbosszantja Moszkvát.