Mi lesz az UNESCO-val?

Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) pénteken jelentős költségmegtakarításokat jelentett be a következő két évre.

NT
2012. 03. 02. 14:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A párizsi székhelyű szervezet március 10-ig ülésező végrehajtó tanácsának tagjai előtt Irina Bokova főigazgató közölte, hogy az UNESCO költségvetése 29 százalékkal 465 millió dollárra fog csökkenteni 2012-ben és 2013-ban.

Az UNESCO közgyűlése 2011. október 31-én teljes jogú tagjává választotta a Palesztin Hatóságot. Az Egyesült Államok még aznap közölte, felfüggeszti a szervezet számára folyósított önkéntes hozzájárulást. Ez az összeg az UNESCO teljes költségvetésének több mint 20 százaléka.

Az Egyesült Államok, Izrael szövetségese az 1990-es években fogadott el egy törvényt, amely megtiltja bármely szakosított ENSZ-szervezet finanszírozását, amely teljes jogú tagként felveszi a Palesztin Hatóságot.

Bokova novemberben bejelentette, hogy az UNESCO 2011 végéig nem indít új projekteket az amerikai támogatás megvonása miatt. A főigazgató most azt közölte, hogy 2013-ig 15 százalékkal kívánja csökkenteni az adminisztratív költségeket, valamint 10 százalékkal növelni 2012 végig a magánszektorral fennálló partneri kapcsolatok számát az új pénzügyi források kialakítása érdekében. A szervezet egyben nem újítja meg kétszáz munkatársának lejáró szerződését.

A főtitkár úgy vélte, a költségvetési szigor kiváló alkalmat teremt egy felelős és hatékony kultúrafinanszírozás bevezetésére az UNESCO-n belül, amelyet korábban rendszeresen vádoltak pazarlással. Azt is bejelentette, hogy újragondolják a szervezet programjainak finanszírozását, de ígéretet tett arra, hogy a legfontosabb feladataikat, így az afrikai írástudatlanság felszámolását folytatják. Más programok viszont lelassulhatnak, egyebek mellett például a Karib-szigeteken a cunami-riasztórendszer beindítása, amelyet az amerikai hozzájárulásból finanszíroztak.

Az amerikai bejelentést követően az UNESCO sürgősségi alapot hozott létre. Ebbe február végéig 26,3 millió dollár befizetés érkezett, 20 millió Katartól, 5 millió pedig Törökországtól. A források bővítésére jelentős ígéretet tett még Indonézia (6 millió dollár) és Gabon (2 millió dollár).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.