Az 57 éves politikus 2007-ben kezdődött hágai perében hétfőn kezdődött meg az ítélet előtti utolsó szakasz, a vád- és védőbeszédek ismertetése.
Seseljt akár életfogytiglani börtönre is ítélhetik, ha a bírák elfogadják valamennyi vádat. A szító hangú beszédeiről is ismert politikus ugyanakkor mindvégig ártatlannak vallotta magát.
A törvényszék tavaly egyszer már elutasította a szerb politikus azon kérelmét, hogy mentsék fel az ellene
szóló vádak alól, mert nincs ellene bizonyíték. A testület akkor úgy ítélte meg, hogy az eljárás során máris elegendő bizonyítékot sorakoztattak fel ahhoz, hogy Seselj bűnösségéhez nem férhet kétség.
A Szerb Radikális Párt nyolc éve őrizetben lévő, börtönből is aktívan politizáló elnökét azzal vádolják, hogy felelős az 1991-1994 között Bosznia-Hercegovinában, Horvátországban és a Vajdaságban elkövetett súlyos háborús bűncselekményekért. A vád szerint gyilkosságokért, kínzásért, polgári személyek üldözéséért, embertelen bánásmódért, erőszakos kitelepítésért és vagyontárgyak (köztük egyházi épületek) elpusztításáért is felelős. A bűnöket félkatonai szervezetek követték el a kilencvenes években az említett térségekben, és Seseljnek nagy része volt e milíciák toborzásában: gyűlölettel átitatott, nacionalista (több esetben a vajdasági magyarokat is célba vevő) beszédei nagyban hozzájárultak az etnikai feszültségek felszításához.
A vád képviselője most is emlékeztetett a politikus azon hírhedt kijelentésére, hogy Boszniában patakokban fog folyni a vér, ha kinyilvánítja függetlenségét.
Seselj 2002-ben a szerb elnökválasztáson is indult, és ott a harmadik legnépszerűbb jelöltnek bizonyult. Két évvel később viszont pártja nem tudott nyerni az általános választáson, majd – miután kettészakadt – még inkább meggyengült.
Vojislav Seselj perét tavalyelőtt felfüggesztették, mert annak több tanúját megfenyegették. A politikust emiatt a törvényszék külön büntetéssel is sújtotta, és azt követően a tanúk meghallgatása a nyilvánosság kizárásával, zárt ajtók mögött folytatódott. A per során a vád több mint 70 tanút sorakoztatott fel, a vádlott viszont nem élt ezzel a lehetőséggel.
Seselj – aki önként adta fel magát 2003-ban – 2006-ban éhségsztrájkot folytatott szabadon engedésének
érdekében, táplálását orvosi beavatkozással kellett segíteni. Szívbetegségben is szenved.