Az ENSZ számára a legfontosabb az erőszak megállítása és a politikai párbeszéd elkezdése – mondta a főtitkár sajtóértekezletén, amelynek helyszíne Bogor volt, nem messze az indonéz fővárostól, Jakartától.
Egypercnyi késlekedés is az erőszak megállításában újabb szíriaiak életébe kerül. A szíriai helyzet a legsúlyosabb probléma, amellyel a világ most szembesül – tette hozzá.
Oroszország kész támogatni a Kofi Annan szíriai közvetítő tevékenységét támogató ENSZ biztonsági tanácsi nyilatkozat elfogadását, de Annan javaslata nem lehet ultimátum – közölte Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kedden Moszkvában. Annan, aki az ENSZ és az Arab Liga megbízásából közvetít Szíriában, pénteken fordult a Biztonsági Tanácshoz (BT) azzal a kéréssel, hogy az eddiginél határozottabban támogassa erőfeszítéseit a szíriai vérontás befejezése érdekében. Mivel Oroszország és Kína megvétózta a BT Szíriával kapcsolatos korábbi határozattervezetét, Franciaország és a BT soros elnöke, Nagy-Britannia „elnöki nyilatkozatban” kívánja nyomatékosítani a volt ENSZ-főtitkár politikai támogatását szíriai küldetésében.
Új orosz hajó a kikötőben
Mindeközben terrorelhárító egységgel a fedélzetén kikötött az orosz fekete-tengeri flotta Iman nevű hajója a szíriai Tartusz kikötőjében. Az Imant azért vezényelték a szíriai partokhoz, hogy jelezze Oroszország jelenlétét a feszültséggel terhes régióban és adott esetben biztosítsa az orosz állampolgárok kimenekítését. Az Iman az Ivan Bubnov nevű hajót váltotta, amely ugyancsak tengerészgyalogosokkal a fedélzetén horgonyzott a szíriai partoknál. Bővebben >>>
Később az orosz védelmi minisztérium és Szergej Lavrov külügyminiszter is cáfolta, hogy orosz hadihajók állomásoznának Szíria partjainál. A tartúszi kikötőben tartózkodó orosz tartályhajó a Fekete-tengeri és Északi-tengeri Flotta Ádeni-öbölben szolgálatot teljesítő hajóinak üzemanyag ellátását biztosítja. Az orosz egységek a NATO és az Európai Unió hajóival együtt a kalózok elleni akcióba vesznek részt a térségben – közölte Lavrov.
Harckocsik a lakóövezetekben
Halálos áldozatokat követelő harcok folytak kedd hajnalban is a kelet-szíriai Deir-ez-Zór tartományban, és annak azonos nevű székhelyéről kora délutánra a kormányerők kiszorították a felkelőket. „A lakóövezetekbe harckocsik nyomultak be, főként Deir-ez-Zór déli részén. A felkelők, hogy elkerüljék a tömegmészárlást, visszavonultak” – közölte a város forradalmi bizottsága.
Az MNO korábban közölte, az al-Dzsazíra arab hírtelevízió hozzájutott a szíriai elnök számára összeállított, több száz oldalnyi titkos dokumentumhoz a belső konfliktusról. Az iratokat a hírszerzési és belbiztonsági főnökök készítették az egyesített válságkezelő központban Bassár al-Aszadnak, és ezek alapján születtek az operatív döntések és utasítások. A dokumentumokat egy Törökországba szökött belbiztonsági szakértő vitte magával külföldre.