Moszkva közeledne, Tbiliszi elutasító

Moszkva kezdeményezte a diplomáciai kapcsolatok helyreállítását Tbiliszivel pénteken, amelyet Grúzia „elképzelhetetlennek tart mindaddig, amíg Oroszország elismeri a két szakadár régió, Dél-Oszétia és Abházia függetlenségét”.

WL
2012. 03. 02. 19:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Moszkva a gesztussal arra reagált, hogy Miheil Szaakasvili grúz elnök kedden bejelentette, Grúzia egyoldalúan megszünteti az orosz állampolgárokkal szembeni vízumkényszert – jelentette Kegyes Csilla, az MTI moszkvai tudósítója.

Alekszandr Lukasevics orosz külügyi szóvivő közölte, hogy Moszkva kész Tbiliszihez hasonlóan vízummentességet biztosítani a grúz állampolgároknak. Hangsúlyozta, hogy Oroszország mindig is érdekelt volt és marad az orosz és a grúz nép kapcsolatainak erősítésében.

Felhívta a figyelmet ugyanakkor arra, hogy az érvényben lévő grúz törvények szerint akár börtönbüntetéssel is sújtható az az orosz állampolgár, aki a Grúziától elszakadt területeken, Dél-Oszétiában vagy Abháziában megfordul. Azt is sérelmezte, hogy – mint mondta – a grúz hatóságok a köztudatban ellenségnek állítják be Oroszországot.

„Mindig érdekeltek voltunk és maradunk az Oroszország és Grúzia népe közötti kapcsolatok megerősítésében. Készek vagyunk kölcsönös alapon bevezetni a vízummentes rendszert a grúziai állampolgárok számára. De ehhez arra van szükség, hogy a grúziai fél biztosítsa a megbízható jogi feltételeket, amelyek garantálnák a Grúziába látogató oroszok biztonságát„ – áll Lukasevics közleményében, amelynek két utolsó rövid mondata szerint Moszkva javasolja a diplomáciai kapcsolatok helyreállítását, és várja Tbiliszi válaszát.

Az elutasítás még pénteken megérkezett Nino Kalandadze grúz külügyminiszter-helyettestől, aki rámutatott: „Grúzia arra kényszerült, hogy minden diplomáciai kapcsolatot megszakítson Oroszországgal, amikor az elfoglalta a fennhatóságunk alatt álló területeket, és illegális módon kikiáltotta függetlenségüket”. Kalandadze azonban azt is hozzátette, hogy ha Moszkva „kész lemondani Abháziáról és Dél-Oszétiáról, akkor nincs akadálya„ a viszony rendezésének.

Miheil Szaakasvili grúz elnök a tbiliszi parlamentben kedden elhangzott éves beszédében kijelentette: „minden orosz üzletembernek tudnia kell, hogy eljöhet Grúziába, és üzletet köthet. Egy ennek jobban megfelelő eljárásrendet teremtünk.”

A lépés a Moszkvával szembeni jóindulat ritka megnyilvánulása Grúzia részéről.

A két ország 2008-ban néhány napos háborút vívott egymással, majd Grúzia és Oroszország között megszakadt a diplomáciai viszony, miután Moszkva elismerte a 2008-as háború után Grúziából kivált Dél-Oszétiát, és ott katonai támaszpontot létesített.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.