A lehetséges jelöltek mind püspökök. A leggyakrabban emlegetett nevek között van Bisoj metropolita, a kopt egyház Szent Szinódusának titkára, Músza püspök, a szinódus ifjúsággal kapcsolatos ügyekért felelős adminisztrátora, Juannisz püspök, a néha III. Senuda titkára és Morkosz, a Kairótól északra fekvő Subra-el-Héma püspöke.
A III. Senuda vezetésének négy évtizede alatt elért vívmányok és a pápaválasztási procedúra hosszú és összetett jellege miatt nehéz választás várható. „A pápai funkció vallási jellegén túl egyre inkább politikai jelleget öltött. Ezért óriási konfliktusra számíthatunk az egyház vezetésén belül a kiválasztáskor” – írta a Daily News Egypt című, angol nyelvű napilapban Gamal Aszaad kopt értelmiségi.
A koptok vagy egyiptomi keresztények a 82 milliós lélekszámú arab ország lakosságának 6-10 százalékát teszik ki. Gyenge politikai képviseletük hozzájárult ahhoz, hogy az egyházfő vezető szerepet játszhatott a közösségen belül a hatalommal szemben. A teológiai téren igen konzervatív III. Senuda közel állt a tavaly februárban népfelkeléssel megbuktatott Hoszni Mubarak egyiptomi elnökhöz.
Az utódlásra bizonytalan politikai légkörben kerül sor, miután az iszlamisták nagy győzelmet arattak a Mubarak utáni első parlamenti választásokon a májusban vagy júniusban esedékes elnökválasztásig átmeneti katonai tanács által irányított országban.
Az új kopt pápát egy 1957-ben elfogadott belső szabályzat alapján választják meg, a folyamat több hónapig is eltarthat. A szabályok értelmében az új pápának egyiptomi koptnak, nőtlennek és legalább 40 évesnek kell lennie. Legalább tizenöt évet kolostorban kellett eltöltenie.
Az új pápát egy 1500 fős tanács választja ki. A jelöltek saját maguk indulhatnak, vagy mások is javasolhatják őket. III. Senuda halálának bejelentésekor az egyház irányítását két hónapra átmenetileg Pachomius püspökre bízták.