Négymilliárd dollár az afgán hadseregnek?

A végleges összeget az Afganisztánról szóló májusi chicagói NATO-csúcson határozzák majd meg – állítják az amerikaiak.

tt
2012. 03. 22. 12:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A összeg, amelyet Karzai említett egy „első becslés” arra vonatkozóan, hogy a nemzetközi közösség milyen mértékben támogatja majd az afgán biztonsági erőket. A végleges összeget az Afganisztánról szóló májusi chicagói NATO-csúcson határozzák majd meg – jegyezte meg egy Kabulban szolgálatot teljesítő, meg nem nevezett nyugati tisztségviselő.

Egy másik forrás ehhez hozzátette, hogy egyes szövetséges országok nem hajlandók hozzájárulni ehhez az összeghez.

„A nemzetközi közösség – az Egyesült Államok, európai és más országok vezetésével 2014 után tíz éven át évi 4,1 milliárd dollárt fog fizetni hadseregünknek és a többi fegyveres testületünknek. Elfogadjuk és megköszönjük ezt a pénzt, de kérdéseink vannak hozzájuk, amelyeket a védelmi miniszter fel is tett levélben az amerikai hatóságoknak és a NATO-nak. Afganisztánnak nem csak arra van szüksége, hogy fizetést tudjon adni fiainak. Erre egyszer önállóan is képes lesz” – jelentette ki Karzai egy katonai akadémia tisztavató ünnepségén.

„Afganisztánnak védelmi ereje megerősítése érdekében radarokra, légvédelmi rendszerekre, légierőre, harci- és szállítógépekre, helikopterekre és más modern felszerelésre is szüksége van. Ha az Egyesült Államok és a NATO nekünk adja ezt a pénzt, akkor azért elfogadja majd, ha más országoktól vásárolunk repülőgépeket?” – tette fel a kérdést.

Karzai közölte: kormánya nagyítóval fogja vizsgálni az Egyesült Államokkal kötendő stratégiai megállapodás tervezetét. Ismét leszögezte, hogy csak olyan megállapodásba mennek bele, amely tiszteletben tartja az ország szuverenitását.

A stratégiai megállapodásra vonatkozó tárgyalások többször elakadtak az utóbbi hónapokban, mert Karzai nagyobb ellenőrzési jogot követelt az országnak a 2014 után is maradó amerikai erők fölött. Azonban mind az afgán, mind az amerikai tisztségviselők hangoztatják, hogy szeretnék, ha a májusi chicagói csúcson már alá lehetne írni a megállapodást.

Az afgán biztonsági erők finanszírozása a Kabul és a NATO közötti tárgyalások egyik legjelentősebb vitapontja. A NATO nem akarja, hogy kivonulása után az ország polgárháborúba és káoszba süllyedjen, ezért nem akarja csak a saját biztonsági erejére bízni Afganisztánt.

A NATO gerincét alkotó Egyesült Államok sokáig amellett kardoskodott, hogy Afganisztán növelje fegyveres erőinek létszámát 352 ezerre, de egy ideje már azt kéri Kabultól, hogy ezt a célszámot – pénzügyi okból, az ország stabilitását veszélyeztető költségvonzat miatt – szállítsák le 230 ezerre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.