Nem fizetnének a bukott államfőnek

Nem szűnik a vita a bukott német államfő tiszteletdíja körül, egy reprezentatív felmérés szerint a németek több mint 80 százaléka elutasítja Christian Wulff élethosszig tartó javadalmazását.

PR
2012. 03. 02. 13:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A konzervatívokkal közösen kormányzó liberálisok egy parlamenti képviselője, Erwin Lotter ügyészségi vizsgálatot is szorgalmaz annak feltárására, hogy a szövetségi elnöki hivatalban miként születhetett az a döntés, hogy Wulffot megilleti az évi 199 ezer eurós tiszteletdíj. Jürgen Koppelin, a liberálisok költségvetési szóvivője pedig úgy vélte, a legjobb az lenne, ha a volt államfő lemondana az ellátmányról, vagy felajánlaná jótékony célra – írta a Bild.

Wulffnak már csak azért sem volna szabad felvenni a pénzt, mert „egy kínos affér miatt megszégyenülve távozott hivatalából” – mondta a lapnak Peter Danckert szociáldemokrata parlamenti képviselő, hangsúlyozva, hogy a tiszteletdíj kifejezés a bukott államfő esetében „egyáltalán nem helyénvaló”. Egy reprezentatív felmérés szerint a németek 84 százaléka ellenzi, hogy Wulff megkapja az elnöki nyugdíjat. Az ARD közszolgálati televízió csütörtök esti híradójában ismertetett közvélemény-kutatás szerint a lakosság csupán 15 százaléka tartja helyesnek az államfői hivatal döntését, amely szerint megilleti a juttatás a távozó szövetségi elnököt.

Pénteki lapok felhívják a figyelmet, hogy a döntést Lothar Hagebölling, az államfői hivatal vezetője hozta meg, aki Wulff bizalmasa volt már akkor is, amikor a kereszténydemokrata politikus 2003 és 2010 között Alsó-Szászország miniszterelnökeként dolgozott. A vonatkozó jogszabály szerint a mandátumuk lejárta előtt távozó elnököknek akkor jár tiszteletdíj, ha politikai vagy egészségi okból mondanak le. Az államfői hivatal megítélése szerint teljesülnek a folyósítás feltételei, hiszen Wulff azért távozott, mert az iránta megmutatkozó bizalom csökkenése tartósan akadályozta a munkavégzésben.

Christian Wulff február 17-én mondott le, miután a hannoveri ügyészség korrupció gyanújára hivatkozva mentelmi jogának felfüggesztését kérte a parlamenttől. A legutóbbi hasonló eset Karl-Theodor zu Guttenberg volt védelmi miniszter ügye volt. A plágiumbotránya miatt 2011-ben lemondásra kényszerült minisztert 30 932 euró egyszeri juttatás, úgynevezett átmeneti járadék illette meg, a konzervatív politikus elesett katonák családjának adományozta a pénzt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.