Claude Guéant belügyminiszter és Alain Juppé külügyminiszter közös közleményben tagadta meg az engedélyt, hogy a szóban forgó prédikátorok – akiket egy, a Muzulmán Testvériséghez közelálló iszlamista szervezet hívott meg – Franciaország területére lépjenek. A hatóságok Akrima Szabri korábbi jeruzsálemi főmufti, a szaúdi Ajed bin Abdálláh al-Karni, Szafuat al-Hidzsázi egyiptomi és Abdalláh Baszfor szaúdi imám belépési engedélyét tagadták meg.
Két további személy, Mahmúd al-Maszri egyiptomi prédikátor és Juszef Karadávi – akiket Nicolas Sarkozy francia elnök nemkívánatos személynek nyilvánított – lemondták részvételüket a Francia Iszlám Szervezetek Uniójának április 6. és 9. között megrendezésre kerülő kongresszusán.
A két francia miniszter ezenfelül sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy az iszlám szervezet meghívta rendezvényére Tariq Ramadan egyiptomi származású svájci iszlámkutatót, „akinek nézetei ellentétben állnak a köztársaság szellemiségével”. Ramadan a Muzulmán Testvériséget megalapító Haszan el-Banna unokája.
Géant és Juppé közleményükben kifejtette továbbá: miközben szélsőséges ideológiák és téveszmék nevében támadják Franciaországot, továbbra is tiszteletben kell tartani olyan, Franciaországban törvényekben garantált alapvető értékeket, mint az emberi jogok, a világi állam, valamint a vallások és egymás véleményének tiszteletben tartása.
A nyilatkozat részben utalt a közelmúlt franciaországi eseményeire, amikor egy dzsihadista merénylő Montaubanban és Toulouse-ban megölt három ejtőernyőst, három zsidó diákot és egy tanárukat.
Szerdán jelentették be, hogy szigorítják a bevándorlási szabályokat Franciaországban. Nicolas Sarkozy javaslata szerint a vallási szélsőségeseket és az iszlamistákat nem engednék be az országba. Bővebben>>>