Nem robban az atombomba, ha megjön a segély

Napról napra változik az észak-koreai retorika, pedig az utóbbi időben ígéretesen alakultak a diplomáciai kapcsolatok.

Gabay Balázs
2012. 03. 02. 19:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Heteken át dübörgött a csend Észak-Korea körül, majd az elmúlt öt napban gyakorlatilag a feje tetejére állt a világ a földkerekség legbezárkózottabb államában. Dél-Korea hétfőn bejelentette, hogy 200 ezer katonával hadgyakorlatba kezd az északi határ közelében. Két nappal később Phenjan letette a nagy esküt az Egyesült Államoknak, hogy amennyiben megkapja a korábban ígért 240 ezer tonnányi élelmiszersegélyt (az ország lakosságának egy része éhezik, hiszen étel helyett fegyverekre költ a rezsim), hajlandó felfüggeszteni urándúsító tevékenységét. További engedményként felhagynának a nagy hatótávolságú rakéták éles tesztelésével, és még a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) ellenőreit is beengednék a nukleáris létesítményekbe.

Péntekre Észak-Korea visszatért a Kimek évtizedek óta bevett agresszív retorikájához: az ifjú vezető, Kim Dzsong Un kilátásba helyezte, ha a nagy dérrel-dúrral gyakorlatozó déli rekruták megsértik országa határait, szent háborúba kezd szomszédjával szemben. Ez nevezik pálfordulásnak. Ezek szerint ugyanis Phenjan nem tart igényt sem a több százezer embernek mindennapi betevőt jelentő élelmiszersegélyre, sem a NAÜ-ellenőrökre. Utóbbi felől egyébként semmi kétségünk, előbbiről viszont talán megkérdezhetnék a csontsoványra aszott polgárokat is.

A szent háború egy észak-koreai vezető szájából nagyjából annyira hangzik meglepően, mint Korda Györgytől egy mindent elsöprő all-in. Az viszont már érdekesebbnek tűnhet, hogy az utóbbi hónapokban totálisan elutasító vezetés újfent a reaktorokba invitálná az atomenergia ügynökség embereit. Vagy mégsem?

Eddig is a segélyektől függött a retorika

„Az elmúlt 15 évben sokszor megjelentek az ellenőrök a létesítményekben, így ez a lépés reálisnak tűnik” – vélte kérdésünkre Csoma Mózes, az ELTE koreai tanszékének tanára. Kifejtette: a NAÜ embereinek beengedése vagy kiutasítása mindig is attól függött, hogy éppen mennyi segély érkezett az országba, illetve hogy hogyan állnak a tárgyalások az USA-val. – Korábban is kötöttek már nagy volumenű megállapodásokat a felek, elég, ha az 1994-es vagy a 2007-es egyezségre gondolok – utalt a szerdán tett felajánlásra Csoma. – „Egy ideig minden ment a maga rendjén, aztán egyszer csak megszakadtak a tárgyalások, és kútba esett a megállapodás.” Az ELTE tanára ugyanakkor leszögezte: a nukleáris moratórium elvállalása pozitív hatással lehet a kapcsolatokra. A rakétatesztek felfüggesztését sem szabad figyelmen kívül hagyni, hiszen erre legutóbb Kim Dzsong Il moszkvai látogatásakor került sor még 2001-ben.

Az amerikai szemüveg

Az észak-koreai konfliktusba képtelenség az „amerikai szemüveg” nélkül bepillantani. Általánosságban kijelenthető, hogy az elnökválasztás évébe lépve az amerikai adminisztráció számára háttérbe szorulnak a külpolitikai kérdések, főképp akkor, ha nem egy győztes háború után készülnek a kampányra. Az Obama-kabinet is igyekezett mihamarabb lezárni az iraki kivonulás kérdését és a líbiai konfliktust is. Ugyanakkor a jelenlegi amerikai kormány végig marginálisként kezelte az észak-koreai ügyet. „Obamáék, no meg a többi nagyhatalom egyértelműen a status quo fenntartása mellett áll ki. A Kim Dzsong Il halálát követő generációváltás után az amerikaiak egyelőre tesztelgetik az új kormányt” – magyarázta Csoma Mózes.

Afelől senkinek sem lehet kétsége, hogy Észak-Korea készen áll a nukleáris próbarobbantásokra: ezt 2006-ban és 2009-ben már bizonyította. Hiába engedi be időről időre Phenjan a NAÜ ellenőreit a nukleáris létesítményekbe, több olyan titkos teszthelyszín is létezhet, ahol észak-koreaiakon kívül talán még a madár sem járt. Többek között ezért sem szabad zsigerből kinevetni a szent háborúval való fenyegetőzést. Dél-Korea sem tesz így.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.