Nemi erőszak esetén elvetethetik a magzatot

Egységes joggyakorlatot teremtő ítéletet hozott szerdán az argentin legfelsőbb bíróság egy megerőszakolt fiatal lány ügyében.

WA
2012. 03. 14. 12:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Argentínában csak akkor végezhető el művi terhességmegszakítás, ha az anya életét vagy egészségét veszélyezteti a gyermek kihordása, illetve ha az állapotos nő pszichiátriai eset. A vonatkozó jogszabály az utóbbi kivétellel kapcsolatban egészen pontosan úgy rendelkezik, hogy az abortusz nem büntethető, „ha a terhesség egy gyengeelméjű nő megbecstelenítésének vagy nemi erőszaknak a következménye”. Ezt a bírók egy része eddig úgy értelmezte, hogy csak az értelmileg fogyatékos kismamák esetében zárja ki a nemi erőszak a művi magzatelhajtás büntethetőségét, míg mások úgy vélték, a szexuális bántalmazás minden áldozatának joga van az abortuszhoz.

A Buenos Aires-i legfelsőbb bíróság szerdán a dél-argentínai Chubut tartomány fellebbviteli bíróságának döntését hagyta helyben. A 15 éves lány azt követően esett teherbe, hogy mostohaapja évek óta szexuálisan bántalmazta. Az üggyel kapcsolatban sokan élesen bírálták az igazságszolgáltatás lassúságát, az abortuszt lehetővé tevő bírói döntés ugyanis csak 20 héttel a magzat fogantatása után született meg.

A legfelsőbb bíróság egyúttal arról is határozott, hogy a megerőszakolt nők ezentúl külön bírói engedély nélkül, az orvosnak eskü alatt tett vallomással elvégeztethetik a terhességmegszakítást. A testület ugyanakkor leszögezte: a döntéssel csupán tisztázták a már létező jogszabályt, de a törvényhozásnak szükséges további vitát folytatnia az abortusz legalizálásáról.

A Human Rights Watch (HRW) jogvédő szervezet 2010-es jelentése szerint évente 400-600 ezer közé tehető az Argentínában elvégzett illegális abortuszok száma. A művi terhességmegszakítás engedélyezését már régóta szorgalmazzák aktivisták, tekintettel a veszélyes körülmények között végrehajtott, nemritkán az állapotos nő halálával végződő terhességmegszakítások nagy számára. Latin-Amerika több országában, így Paraguayban, Peruban, Venezuelában és Suriname-ban is az argentínaihoz hasonló szigorú abortusztörvény van érvényben – Európán belül egyébként Írországban találkozhatunk hasonlóval –, de még az ezekben az országokban alkalmazottnál is kevésbé elnéző a chilei, nicaraguai vagy salvadori szabályozás, amely semmilyen esetben sem teszi lehetővé a művi terhességmegszakítást. Az öreg kontinensen az utóbbi szigor van érvényben a jogrend szerint Máltán is, utóbbi szigetállamban azonban de facto áteshetnek abortuszon a nők.

Az argentin legfelsőbb bíróság mostani döntésével a szomszédos Brazíliában, Bolíviában, valamint Ecuadorban már bevett joggyakorlatot teremtett, vagyis hogy az anya életének, egészségének veszélyeztetése vagy nem megfelelő mentális egészsége, továbbá nemi erőszak esetén lehetséges a magzat elvetetése. Ennél is engedékenyebb a kolumbiai abortusztörvény, amely a magzat fejlődési rendellenességét is az abortuszt lehetővé tevő tényezők közé sorolja, utóbbi szabályozás van érvényben egyébként Lengyelországban is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.