A szabálysértőről, akinek nem közölték a nevét, még augusztusban kaptak bejelentést a hatóságok. Eszerint egy amerikai, berendezései segítségével, földrajzi adatokat gyűjtött egy Manasz (Manas) megyei katonai laktanya közelében.
A területileg illetékes hivatal csak hónapokkal később járt el, az illetőre 20 ezer jüan, vagyis több mint 700 ezer forint büntetést róttak ki, egyben felszólították tevékenységének leállítására, valamint elkobozták két darab, a globális műholdas helymeghatározó rendszerhez (GPS) használatos készülékét.
A nyomozás megállapítása szerint az amerikai állampolgár 90 ezer földrajzi koordinátát gyűjtött és rögzített, de munkájához nem rendelkezett az országos földmérési és térképészeti hivatal engedélyével. Az illetőről azt közölték, hogy utazási irodát kívánt működtetni.
Kína még 2006-ban megszigorította a külföldi magánszemélyek, illetve külföldi vállalatok földmérését és térképészeti adatgyűjtését, még ha azok tudományos kutatási, oktatási, utazási, vagy egyéb feltárásokhoz használható céllal is készülnek.
Az országos hivatal akkori közlése szerint megszaporodtak az olyan törvénytelen akciók, amelyek „veszélyt jelentenek az ország biztonságára”. A földmérésre és térképészetre vonatkozó törvények szerint külföldiek csak kínai vállatokkal együttműködve végezhetnek ilyen jellegű munkát, s annak nem lehet tárgya államtitok, illetve nem veszélyeztetheti a nemzetbiztonságot.
Abban az évben korábban két japán kutatót büntettek meg 80 ezer jüanra és utasítottak ki az országból, mert a Hszincsiang-Ujgur autonóm területen (Xinjiang Uygur) vízügyi berendezésekről és egy repülőtérről gyűjtöttek anyagokat, rögzítettek koordinátákat.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben