Neves értelmiségieket záratnának börtönbe

Egy különleges felhatalmazású isztambuli főügyész börtönbüntetést kért 193 személy ellen egy kurd szervezettel kapcsolatos vizsgálat ügyében.

BL
2012. 03. 21. 20:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Adnan Çimen főügyész terrorista szervezet irányításának és támogatásának vádjával 15-től 22 évig terjedő szabadságvesztést kért Büşra Ersanli politikatudományi professzor és 7-15 év közötti börtönt a nemrég Nobel-békedíjra jelölt Ragip Zarakolu lapkiadó esetében. A vádiratban szereplő 193 gyanúsított közül 140-en jelenleg börtönben vannak.

Az ügyészség elsősorban a Kurdisztáni Közösségek Uniójával (KKU) kapcsolatos széleskörű nyomozás kapcsán emelt vádat a szóban forgó személyek ellen. Ez a szervezet a Törökország által terrorista csoportként számon tartott Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) feltételezett városi szárnya. A hatóságok mindemellett a PKK nevében elkövetett cselekményeket, illetve a szervezet ideológiai fellegvárának titulált „politikai akadémia” tevékenységét is vizsgálják. A súlyos bűncselekményekkel foglalkozó 15. isztambuli bíróságnak ezt követően két hét áll rendelkezésére, hogy elfogadja vagy elutasítsa az ügyész vádiratát.

A KKU – amelyet a török legfelsőbb bíróság múlt hónapban terrorista csoportnak nyilvánított – alapszabályában nyíltan deklarálja, hogy ideológiai, erkölcsi, filozófiai és szervezeti kapcsolatban áll a PKK-val, amely 1984 óta folytat fegyveres harcot Törökországban a kurd kisebbség függetlenségért. A török kormány becslései szerint 2009 óta mintegy 700 embert vettek őrizetbe a KKU-hoz való feltételezett kötődése miatt, a kurdokat támogató török Béke és Demokrácia (BDP) párt azonban 3500-re teszi ezt a számot.

A PKK-t Törökország mellett az Egyesült Államok és az Európai Unió is terrorista szervezetként tartja számon.
A KKU-val összefüggésben egyébként nemrég egy másik eljárás is indult, amelyben egy ügyész letartóztatási parancsot adott ki a török Nemzeti Hírszerzési Ügynökség (MIT) volt vezetője és több tagja ellen. Az eset egyes politikai körökben nagy felháborodást keltett; az ellenzéki sajtó mindezt az állami intézmények, azon belül a kormányhoz hű szolgálatok, illetve a rendőrség és az igazságszolgáltatás közötti harcként értelmezte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.