Az előzetes eredmények alapján a szavazók 63,75 százaléka adta voksát az orosz kormányfőre, ami több mint 45 millió voksot jelent. „Mint láthatják az első fordulóban lezajlott a választás”, azaz nem kell második fordulót tartani – jelentette ki sajtótájékoztatóján Csurov.
A szavazatok 93,7 százalékát dolgozták fel, aminek alapján Putyin ellenfelei közül Gennagyij Zjuganov, a kommunista párt elnöke kapta a második legtöbb voksot: 17,19 százalékot, az egyéni jelöltként induló Mihail Prohorov pedig a harmadik helyet szerezte meg 7,82 százalékkal. Vlagyimir Zsirinovszkij, az ultranacionalista liberális demokrata párt (LDPR) vezetője 6,23 százalékos eredményt tudhat magáénak, míg Szergej Mironov, a Kreml-barát Igazságos Oroszország párt elnöke mindössze 3,85 százalékot ért el. A központi választási bizottság adatai szerint a Vlagyimir Putyinra leadott szavazatok aránya valamennyi szövetségi választókörzetben meghaladta az 56 százalékot.
A jelöltek közül egyedül Gennagyij Zjuganov nem gratulált Putyin győzelméhez. Az orosz kommunista párt vezetője szerint a választás törvénytelen volt.
Nem sokkal az orosz elnökválasztás végeredményének közlése után máris gratulált Vlagyimir Putyin elnökké választásához Hu Csin-tao kínai államfő – tájékoztatott hétfőn a pekingi külügyminisztériumi szóvivő. Liu Vej-min hozzátette: Kína tiszteletben tartja az orosz emberek választását, és hisz abban, hogy Oroszország fenntartja a társadalmi és politikai stabilitást, a gazdasági fejlődést, és nagyobb szerephez jut a nemzetközi ügyekben.
A Hszinhua hírügynökség friss, az eseményhez kapcsolódó kommentárjában arra számít, hogy a kínai–orosz kapcsolatoknak egyértelműen jót fog tenni Putyin elnöksége. Megjegyzi: 2000, vagyis hatalomra kerülése óta Putyin aktívan elősegíti a kétoldalú kapcsolatokat. „Azok, akik esetleg aggódnának a szorosabb kínai–orosz kapcsolatok következményei miatt, megnyugodhatnak, hogy a két ország együttműködése nem irányul más országok ellen” – húzza alá kommentárjában a Hszinhua.
Vizsgálják Hodorkovszkij ügyét
Az orosz államfő utasítást adott a legfőbb ügyésznek, hogy vizsgálja meg: törvényes és megalapozott volt-e az ítélet Mihail Hodorkovszkij és további 31 személy ellen – közölte hétfőn a Kreml sajtóosztálya. A hivatalos tájékoztatás szerint Dmitrij Medvegyev egy sor olyan utasítást írt alá, amelyen szerepel a Jukosz börtönben lévő vezetője, Mihail Hodorkovszkij ügyének felülvizsgálata is.
Az orosz államfő február 20-án találkozott a parlamenten kívüli pártok képviselőivel, akik arra kérték az elnököt, tekintsék át az általuk „politikai foglyoknak” tekintett személyek ügyét. Az elnöki utasítás 32 személyt érint, és Jurij Csajka legfőbb ügyészt jelöli ki a végrehajtás felelősének. A felülvizsgálatot április elsejéig kell elvégezni.
Az ellenzékiek február 20-án Szergej Mohnatkin ügyében is közbenjártak Medvegyev elnöknél. A férfit azért ítélte két és fél évi börtönre a bíróság, mert 2009. december 31-én a moszkvai Triumfalnaja téri tiltakozó megmozduláson ellenállást tanúsított a rendőrökkel szemben.
Hodorkovszkij ügyvédje óvatosan fogalmazott a hír hallatán, mondván, hogy meg kell várni, mennyire komolyak a hatalom szándékai. Karina Moszkalenko szerint védencét törvénytelenül ítélték el, és már régen ki kellett volna engedni a börtönből.
További együttműködésre számít Rasmussen
Az oroszországi elnökválasztás – egyelőre nem végleges – eredményeinek ismeretében az orosz politika folyamatosságára, azon belül a NATO–orosz gyakorlati együttműködés továbbvitelére számít Anders Fogh Rasmussen, az észak-atlanti szövetség főtitkára.
Hétfői brüsszeli sajtótájékoztatóján Rasmussen úgy vélekedett, hogy a felek közös érdeke lenne az együttműködés egyebek közt a rakétavédelem terén is. Kérdésre válaszolva azt mondta: ha a rakétavédelem ügyében születik együttműködési megállapodás a NATO és Oroszország között, akkor lesz NATO–orosz csúcstalálkozó a májusi chicagói NATO-csúcsértekezlethez kapcsolódóan, de ilyen megállapodás hiányában nem lenne értelme NATO–orosz csúcsot rendezni.
Jerzy Buzek, az Európai Parlament volt lengyel elnöke szerint az ukrán–uniós kapcsolatokhoz hasonlóan felül kell vizsgálni az orosz–uniós viszonyokat is; Lech Walesa volt lengyel elnök azt hangsúlyozza, hogy a jelen helyzetben Putyin jobb egy ismeretlen politikusnál. Bővebben>>>