A miniszterelnök a pénteken 25 uniós tagállam, köztük Magyarország által aláírt fiskális paktum kapcsán tartott sajtótájékoztatót Brüsszelben. A szerződés pontjai azt követően vonatkoznak majd hazánkra, miután csatlakoztunk az eurózónához. A tagállamok közül Nagy-Britannia és Csehország nem írta alá a paktumot.
Hosszú hónapokat követően, sőt majdnem két év után először láthattunk kisimult arcú miniszterelnököket Brüsszelben. Ebben régóta nem volt részünk – kezdte brüsszeli sajtótájékoztatóját Orbán Viktor. Elmondta, az országok vezetőinek részéről indokolt az optimizmus. A kormányfő kiemelte: az első helyen az Európai Központi Bankot kell dicsérni legfőképpen annak radikálisan új monetáris politikája miatt.
A legnagyobb vita az utóbbi időben ugyanis arról folyt, hogy az európai pénzügyi egyensúlyt kizárólag egyensúlyi szempontokra helyezve kell-e helyreállítani, vagy a növekedési politikának is komolyan érvényre kell jutnia. Az unió irányítói most utóbbi mellett döntöttek – jelentette ki a miniszterelnök. Az Európai Központi Bank nagy összegeket biztosít ehhez a növekedéshez – tette hozzá.
Orbán Viktor hangsúlyozta: 1000 milliárd eurót meghaladó összegről beszélhetünk. Ezen második pénzkihelyezési alkalommal most több mint 800 bank kért pénzt, a legnagyobb számban kis és közepes bankok. „Az összeget tehát végre nem csak a nagy bankokhoz helyezik; az tényleg a vállalkozókhoz kerül majd.”
Orbán úgy látja, bizakodó hangulat lett úrrá a gazdasági térségben, a bankok a „fiscal compact” aláírásával olcsó forrásokhoz jutottak, méghozzá 1 százalékos kamatlábú forrásokhoz. „Új, növekedést segítő monetáris politika adja a bizalom alapját” – mondta a kormányfő, kijelentve, hogy ennek oldalvizén csúszott be a pénzügyi megállapodás az EU, illetve az eurózóna országainak vezetői között. A mostani aláírás – mint aláhúzta – azt az érzetet erősíti meg a világ többi részén, hogy az Európai Unió cselekvőképes.
Egybeesnek az irányok
Az a fordulat, amit az EKB magatartása és a fiskális megállapodás jelent, jól láthatóan egy európai gazdasági fordulat, amelynek iránya egybeesik a magyar gazdaságpolitika irányával – mondta a miniszterelnök.
Orbán ismertetése szerint a záródokumentum másik része, hogy Szerbia megkapta a tagjelölti státuszt, amely egy hosszas vita után alakult ki. Szerbia megerősíti a kisebbségek jogait, így a magyarok nagyobb biztonságban érezhetik magukat. A biztató szerb kisebbségi politika hosszú távú kiszámíthatósága erősödött meg – tette hozzá.
Az „arab tavasz” kapcsán úgy fogalmazott a miniszterelnök, hogy Szíria esetében bekerült a keresztény kisebbségek védelme. Sok millió emberről beszélünk, de Európának speciális felelőssége van az arab világban élő keresztények irányában – vélekedett a politikus.
A kohéziós alapok sorsáról Orbán elmondta, hogy egészen biztosak lehetünk abban, hogy egyetlen fillért sem vesznek el 2013. januárjától. Azok a kifogások, amelyek a 2013-as költségvetést illetik, olyan típusú technikai kifogások, amelyeket rendezni lehet – tette hozzá.
A pénzügyminiszterek elfogadják majd a bizottság javaslatát. Ekkorra Magyarország meg fogja oldani a problémákat. Mindez 6 hónapot vesz majd igénybe – válaszolta a március 13-i pénzügyminiszteri üléssel, és az ott meghozandó döntéssel kapcsolatos kérdésre.
„Megőriztük a politikai támogatottságunkat”
Aláhúzta: Magyarország a nyolcadik legkisebb költségvetési hiánnyal bír az unióban. – Azon lehet vitatkozni, hogy a megfelelő ösvényt hogyan találtuk meg. Érdekes lehet ez a vita, de a végén eltörpül amellett, hogy elérjük az unió által is kitűzött célt. Meg kell őriznünk a politikai stabilitást, ez a legfontosabb. Ennek megteremtése után jöhet a gazdasági gondok megoldása. Ez zajlik most. Ezeket pedig azért tudjuk végrehajtani, mert meg tudtuk őrizni politikai támogatottságunkat. Eközben 13 kormány bukott meg az elmúlt időszakban Európában – emelte ki Orbán Viktor.
Egyelőre komoly sikerpontjaink vannak, bár a siker még odébb van – jegyezte meg a kormányfő. A magyar gazdaság még nincs abban az állapotban, hogy mások felett ítélkezzen – felelte arra az újságírói kérdésre, hogy mi lehet a sorsa Spanyolországnak azok után, hogy kiderült: 8,51 százalékos költségvetési hiánnyal küszködik. – Sok szerencsét kívánok a spanyoloknak! – fűzte hozzá.
Orbán örül annak, hogy a fiskális paktumot kétszer is van módja megtárgyalni a magyar Országgyűlésnek, s szerinte nem indokolt, hogy a magyarok gyomra görcsbe ránduljon. Most, mint mondta, nem a táblánál, krétával kell megoldani a műveleteket, mert nem lehet tudni, hogy egy kis kiigazítás milyen ellenállással találkozik szembe, de az biztos, hogy stabil kormányzás feltétlenül kell hozzá – például úgy, hogy kétharmadot szerez egy politikai erő a választáson.