A belügyminiszter a találkozó után az MTI-nek elmondta, hogy a vendéglátó Johanna Mikl-Leitnerrel és Ivica Dacic szerb miniszterrel áttekintették, milyen közös akciókat tud folytatni a három ország a jövőben is. Kiemelte a szerb-magyar határon folytatott közös járőrözést, amelyben osztrák rendőrök is részt vesznek. Ausztria ehhez technikai eszközöket, köztük éjjellátó készülékeket is rendelkezésre bocsát. Az együttműködés keretében kialakítottak közös adatbázisokat, információs rendszereket is.
A magyar belügyi tárca vezetője hozzátette, hogy az összefogáshoz más uniós tagállamok és Svájc is felajánlottak technikai eszközöket és anyagi hozzájárulást. A miniszterek emellett akciótervet készítenek elő arról, hogy hosszú távon az Európai Unió is nagyobb támogatást nyújtson a határőrizeti összefogáshoz.
A három ország belügyminiszterei az elmúlt fél évben másodszor találkoztak egymással.
Az észak-afrikai és közel-keleti események miatt tavaly nyár óta mindhárom országban számottevően növekedett az illegális határátlépők száma. A többnyire afgán, pakisztáni, indiai, szomáliai, iráni és iraki állampolgárokat embertelen körülmények között, átalakított buszokban, teherautókban vagy személygépkocsikban csempészik át a határon az Európai Unió területére – olvasható a magyar belügyminisztérium közleményében.
Pintér Sándor az MTI-nek elmondta, hogy Magyarországon fél év alatt harminc százalékkal, mintegy háromezer-ötszázra növekedett az elfogott határsértők száma.
Az osztrák fél 27 százalékos emelkedésről számolt be. 2011-ben több mint 21 ezer illegális határátlépőt és közel háromszáz embercsempészt fogtak el Ausztriában a bécsi tárca közleménye szerint.
Az osztrák és a magyar közleményben is eredményesnek értékelték a szoros együttműködést. Bécs szerint a szerb-magyar határon a közös nyomozócsoportoknak köszönhetően januártól márciusig ötszáz illegális migránst és 21 embercsempészt fogtak el.
A csempészútvonalak többsége a görög-török határon és a Nyugat-Balkánon át Magyarországon, Olaszországon, illetve Ausztrián át vezet és más uniós tagállamokban ér véget – tartalmazza az osztrák belügyminisztérium közleménye.