Prágában is megemlékeztek a magyar szabadságharcról

A cseh- és morvaországi magyarok szombaton délután Prágában emlékeztek meg az 1848–49-es magyar polgári forradalom és szabadságharc 164. évfordulójáról.

PR
2012. 03. 17. 16:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzeti ünnep alkalmából a Cseh- és a Morvaországi Magyarok Szövetsége, az Együttélés Politikai Mozgalom és más csehországi magyar szervezetek képviselői Prágában koszorúkat és virágokat helyeztek el II. Rákóczi Ferenc erdélyi fejedelem emléktáblájánál a Kisoldali téren. A fejedelem emléktábláját 1985 áprilisában leplezték le a volt jezsuita kollégium falán. A tábla a „nagyságos erdélyi fejedelem” prágai diákéveire emlékeztet.

Az emléktábla az 1989-es rendszerváltás óta hagyományos helye a csehországi központi március 15-ei ünnepségeknek. Az idei megemlékezésen részt vettek a prágai magyar nagykövetség diplomatái, a Prágai Magyar Kulturális Intézet képviselői, a prágai Ady Endre Diákkör, a szlovákiai diákklubok képviselői és magyar turisták is. Az ünneplők között nagy számban voltak fiatalok. A megemlékezés végén a mintegy 200–250 résztvevő közösen elénekelte a Himnuszt.

Az ünnepségen elhangzott szónoklatok felidézték és méltatták az 1848–49-es forradalmi események történelmi jelentőségét, hatásukat a magyar és európai történelemre. A szónokok a mához szólva hitet tettek a Kárpát-medencei magyarság összefogásának és együttműködésének elmélyítése mellett, s rámutattak arra, hogy újjá kell teremteni, meg kell szilárdítani a magyar nemzeti egységet, függetlenül a határoktól. Ugyancsak méltatták a magyarság újraegyesítésének és szorosabb együttműködésének a lehetőségét az Európai Unió keretén belül.

Március 15. alkalmával megemlékezések voltak a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetségének néhány helyi szervezetében is. A dél-morvaországi Brünnben ebből az alkalomból megkoszorúzták Kazinczy Ferenc emléktábláját, aki a XVIII. század végén, a jakobinus felkelés leverése után a helyi Spielberg (mai nevén Špilberk) vár börtönében raboskodott. Erre emléktábla hívja fel a figyelmet.

Emléktáblát akarnak Görgeynek

A prágai magyarok évek óta azon igyekeznek, hogy emléktáblája legyen Prágában a szabadságharc egyik nagy hadvezérének, Görgey Artúrnak is, aki az 1840-es években egy ideig a Moldva-parti városban járt egyetemre, s ott is nősült. A Görgey Artúr Társaság tavaly végre megkapta az engedélyt az emléktábla felállítására, amelynek leleplezésére a tervek szerint májusban kerül sor. Évekig az volt a legfőbb probléma, hogy azoknak az épületeknek a tulajdonosai, amelyek az emléktábla elhelyezésében szóba jöhettek, nem akartak beleegyezni az elhelyezésébe.

Csehországban a 2011-es népszámláláskor a nem végleges adatok szerint mintegy tízezren vallották magukat magyarnak, ami egyharmaddal kevesebb, mint 2001-ben. A Prágában és környékén élő magyarok száma 2000–2200 között mozog. A Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetsége (CSMMSZ), amely a csehországi magyarok legnagyobb társadalmi szervezete, egy hét múlva tisztújító küldöttközgyűlést tart Prágában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.