Rehn nagyon akarja a „tűzfalat”

Az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi biztosa azt reméli, hogy e hónap végéig létrejön a megállapodás a további európai pénzügyi válságok kivédését célzó „tűzfal” ügyében.

PR
2012. 03. 13. 20:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Lényeges, hogy teljessé tegyük a válságra adott válaszunkat, és e válasz sarokköve a pénzügyi tűzfal. Az építő szellemű tegnapi és mai vita bizalommal tölt el, hogy e hónap vége előtt megállapodásra juthatunk az európai pénzügyi tűzfal megerősítése ügyében” – mondta a finn Olli Rehn az uniós országok pénzügyminisztereinek keddi brüsszeli tanácskozása (Ecofin) után.

Az előző napi megbeszélés, amire Rehn utalt, a 17 euróövezeti ország pénzügyminiszterének eszmecseréje volt. A „pénzügyi tűzfal” alatt azt a készenléti keretet értik, amelyből az adott esetben fizetési nehézségekkel szembekerülő euróövezeti országokat meg lehet segíteni.

A keddi Ecofin előtt már számos megnyilatkozás alapján látni lehetett, hogy egyelőre nem várható egyezség a jelenleg 500 milliárd eurósra tervezett keret növeléséről, az esetleges növelés mértékéről. A tagországok állam-, illetve kormányfőinek korábbi határozata alapján erről még ebben a hónapban dönteni kell, de ez várhatóan az utolsó pillanatra, a március legvégén tartandó informális pénzügyminiszteri értekezletre marad.

Tranzakciós adó: megosztottak a tagországok

Továbbra is megosztottak az Európai Unió tagországai abban a kérdésben, hogy bevezessék-e az EU-ban a pénzügyi tranzakciókra kivetett illetéket – derült ki a tagállamok pénzügyminisztereinek brüsszeli találkozóján kedden.

Miután a nagy nemzetközi partnereket egyelőre nem sikerült megnyerni egy ilyen adótípus világszintű bevezetéséhez, az unióban is csökkent a lelkesedés iránta. A pénzügyminiszterek az Európai Bizottság tavalyi javaslata alapján folytattak vitát a témában, figyelembe véve azt is, hogy kilenc EU-tagállam, köztük Németország, Franciaország és Olaszország a dán elnökséghez intézett levelében a tárgyalások felgyorsítását szorgalmazta.

A legnagyobb ellenzők közé tartozik Nagy-Britannia, amely attól tart, hogy a világ egyik legnagyobb pénzügyi központjában, Londonban negatív hatással járhat a tranzakciós adó egyoldalú uniós bevezetése. Más országok – például Hollandia – további hatásvizsgálatokat tartanak szükségesnek a témában.

A találkozó résztvevői azt is jelezték ugyanakkor, hogy tekintettel a megmerevedett álláspontokra, érdemes alternatívákon is elgondolkodni a szóban forgó illeték helyett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.