„Lényeges, hogy teljessé tegyük a válságra adott válaszunkat, és e válasz sarokköve a pénzügyi tűzfal. Az építő szellemű tegnapi és mai vita bizalommal tölt el, hogy e hónap vége előtt megállapodásra juthatunk az európai pénzügyi tűzfal megerősítése ügyében” – mondta a finn Olli Rehn az uniós országok pénzügyminisztereinek keddi brüsszeli tanácskozása (Ecofin) után.
Az előző napi megbeszélés, amire Rehn utalt, a 17 euróövezeti ország pénzügyminiszterének eszmecseréje volt. A „pénzügyi tűzfal” alatt azt a készenléti keretet értik, amelyből az adott esetben fizetési nehézségekkel szembekerülő euróövezeti országokat meg lehet segíteni.
A keddi Ecofin előtt már számos megnyilatkozás alapján látni lehetett, hogy egyelőre nem várható egyezség a jelenleg 500 milliárd eurósra tervezett keret növeléséről, az esetleges növelés mértékéről. A tagországok állam-, illetve kormányfőinek korábbi határozata alapján erről még ebben a hónapban dönteni kell, de ez várhatóan az utolsó pillanatra, a március legvégén tartandó informális pénzügyminiszteri értekezletre marad.
Tranzakciós adó: megosztottak a tagországok
Továbbra is megosztottak az Európai Unió tagországai abban a kérdésben, hogy bevezessék-e az EU-ban a pénzügyi tranzakciókra kivetett illetéket – derült ki a tagállamok pénzügyminisztereinek brüsszeli találkozóján kedden.
Miután a nagy nemzetközi partnereket egyelőre nem sikerült megnyerni egy ilyen adótípus világszintű bevezetéséhez, az unióban is csökkent a lelkesedés iránta. A pénzügyminiszterek az Európai Bizottság tavalyi javaslata alapján folytattak vitát a témában, figyelembe véve azt is, hogy kilenc EU-tagállam, köztük Németország, Franciaország és Olaszország a dán elnökséghez intézett levelében a tárgyalások felgyorsítását szorgalmazta.
A legnagyobb ellenzők közé tartozik Nagy-Britannia, amely attól tart, hogy a világ egyik legnagyobb pénzügyi központjában, Londonban negatív hatással járhat a tranzakciós adó egyoldalú uniós bevezetése. Más országok – például Hollandia – további hatásvizsgálatokat tartanak szükségesnek a témában.
A találkozó résztvevői azt is jelezték ugyanakkor, hogy tekintettel a megmerevedett álláspontokra, érdemes alternatívákon is elgondolkodni a szóban forgó illeték helyett.