Románia: alkotmányellenes a lusztrációs törvény

Alkotmányellenesnek bizonyult a román lusztrációs törvény – amely a kommunista tisztségviselőket tiltotta volna el öt évre a közélettől –, miután a román alkotmánybíróság szerdai döntésével a legfelső bíróság óvásának adott helyt.

WL
2012. 03. 28. 16:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legfelső bíróság a bírák és ügyészek szakmai szervezetének javaslatára kért normakontrollt. A román képviselőház február végén fogadott el törvényt a volt román kommunista tisztségviselők átvilágításáról. A jogszabály öt évre eltiltja a közélettől azokat, akik a Román Kommunista Pártban vezető funkciókat töltöttek be központi és megyei szinten. A parlament már 2010-ben is megszavazta ezt a törvényt, ám azt is visszautasította az alkotmánybíróság.

Az alkotmánybíróság mostani döntésének indoklását később hozza nyilvánosságra.

Az óvás beterjesztését a legfelső bíróság azzal indokolta, hogy álláspontja szerint a lusztrációs törvény a kollektív felelősség és kollektív bűnösség elvére épül, és sérti az ártatlanság vélelmének alkotmányos előírását. Az indoklás külön kitér arra, hogy a törvény kollektív büntetésben részesíti azokat, akik ügyészként dolgoztak 1989 előtt, és korlátozza azon alkotmányos jogukat, hogy köztisztségeket töltsenek be.

A lusztrációs törvény idei változatát Máté András, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) parlamenti képviselőjének javaslata alapján terjesztették ki a kommunista ügyészekre is. A képviselő indoklásképpen akkor azt mondta, „azoknak az ügyészeknek, akik részesei voltak az 1989 előtti elnyomó rendszernek, akik például az 1987-es brassói felkelés résztvevőinek ügyében vizsgálódtak, nincs helyük a közéletben”.

A kormány fő erejét alkotó Demokrata Liberális Párt (PDL) elnöke, Emil Boc azonban a kiegészítést az RMDSZ bosszújaként értelmezte, amivel Monica Macoveinek, a PDL – ügyészmúlttal rendelkező – európai parlamenti képviselőjének törlesztett, amiért az igazságügy-miniszteri mandátuma idején nyilvánosan korrupcióval gyanúsította az RMDSZ egyes vezetőit.

Az Agerpres hírügynökség szerint a lusztrációs törvény 165 bírát és ügyészt érintett volna, köztük a legfelső bíráság elnökét, Livia Doina Stanciut is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.