Sarkozy jó hírt közölt, de nincs vége a harcnak

Sikeresen átjutott a szíriai Homszból Libanonba a múlt héten súlyosan megsérült francia újságírónő és fotóriporter kísérője – jelentette be Nicolas Sarkozy.

PR
2012. 03. 01. 22:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint az európai uniós csúcstalálkozón részt vevő Nicolas Sarkozy államfő a sajtónak nyilatkozva fogalmazott, a két újságíró már biztonságban van Libanon területén, és hamarosan a bejrúti francia nagykövetség veszi őket gondjaiba. A Le Figaro munkatársa múlt szerdán sebesült meg a combján, amikor a szíriai kormányerők által ostromolt Bába-Amr negyedben támadás érte a homszi sajtóközpont épületét. Két másik újságíró életét vesztette a támadásban. Sarkozy jelezte, hogy csütörtök este telefonon ő maga is beszélt Bouvier-val. Az elnök egyúttal köszönetet mondott mindazoknak, akik az elmúlt napokban igyekeztek segíteni a francia újságírónőnek és kollégájának.

Tüzet nyitottak a tüntetőkre

Tüntetőkre nyitottak tüzet csütörtökön este Damaszkuszban a szíriai biztonsági erők, és megsebesítettek öt embert. Az incidens néhány órával az után történt, hogy a hadsereg teljes ellenőrzése alá vonta Homsz város Bába-Amr negyedét, ahonnan kivonultak a lázadók. Az egyik tüntető azt mondta, azért vonultak az utcára, hogy a rezsim tudomására hozzák, Bába-Amr bevétele nem vet véget a forradalomnak. Ekkor a rendőrök AK-47-es gépkarabélyokból tüzet nyitottak a tüntetőkre – mondta. Az incidensről készített felvétel felkerült az internetre. Ezen látszik, amint körülbelül 200 fiatal táncolva skandált a Homszi lázadókat támogató jelszavakat. Ekkor fegyverropogás hallatszott, és a tömeg feloszlott. A történteket más forrásokból nem lehetett megerősíteni, ugyanis a szíriai hatóságok korlátozzák a sajtó működését.

Nincs információjuk

Az Egyesült Államoknak nincs olyan információja, amely arra utalna, hogy Szíria ne tartaná ellenőrzése alatt – az amerikai feltételezés szerint birtokában lévő – vegyi fegyvereit – közölte csütörtökön egy magas rangú washingtoni külügyi tisztségviselő.

Jeffrey Feltman közel-keleti ügyekben illetékes külügyi államtitkár-helyettes a szenátus külügyi bizottságának Szíriával foglalkozó meghallgatásán elmondta: az Egyesült Államok szorosan figyelemmel követi a kérdést, amelyet rendszeresen megvitat Szíria szomszédjaival és Washington európai szövetségeseivel is. Az események jelenlegi szakaszában „nincs olyan információnk, amely arra utalna, hogy a szíriai kormány ne tartaná ellenőrzése alatt e fegyvereket” – hangoztatta Feltman.

Az államtitkár-helyettes mindazonáltal hangsúlyozta, a szíriai vegyi fegyverek ellenőrzése szükségessé teszi, hogy az arab országban rendezett politikai átmenet menjen végbe, elkerülendő, hogy zűrzavaros viszonyok között kelljen rendezni a kérdést és e fegyverek rossz kezekbe kerüljenek.

Megszabadulni a sztereotípiáktól

Az orosz külügyminiszter szerint a nemzetközi közösség addig nem tud megfelelő segítséget nyújtani a szíriaiaknak a konfliktus leküzdéséhez, amíg meg nem szabadul a líbiai tapasztalaton alapuló sztereotípiáktól. Szergej Lavrov a Rosszijszaka Gazeta című kormánylap honlapján csütörtökön megjelent interjúban az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozattervezetének korábbi orosz megvétózása kapcsán hangsúlyozta: Oroszország meggyőződése, hogy a belső konfliktusban részt vevő felek egyikének támogatása nem békéhez, hanem a régió amúgy is robbanásveszélyes helyzetének további romlásához vezetne, és gyengítené a nemzetközi biztonságot is.

Mint mondta, a határozattervezet kidolgozásakor Oroszország javasolta, hogy ne csak a rendszert, hanem az ellene harcoló fegyvereseket is szólítsák fel arra, hogy vonuljanak ki a lakott településekről, de a kérésüket nem vették figyelembe. Egy esetleges szíriai és iráni beavatkozással kapcsolatban Lavrov reményét fejezte ki, hogy elegendő bölcsesség lesz ahhoz, hogy ne történjen ilyen beavatkozás, amely szerinte a nemzetközi jog alapjainak megsértését jelentené. Emlékeztetett: a modern nemzetközi jog alaprendelkezése, hogy erő alkalmazása szuverén állammal szemben csak az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazásával lehetséges.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.