Mint az európai uniós csúcstalálkozón részt vevő Nicolas Sarkozy államfő a sajtónak nyilatkozva fogalmazott, a két újságíró már biztonságban van Libanon területén, és hamarosan a bejrúti francia nagykövetség veszi őket gondjaiba. A Le Figaro munkatársa múlt szerdán sebesült meg a combján, amikor a szíriai kormányerők által ostromolt Bába-Amr negyedben támadás érte a homszi sajtóközpont épületét. Két másik újságíró életét vesztette a támadásban. Sarkozy jelezte, hogy csütörtök este telefonon ő maga is beszélt Bouvier-val. Az elnök egyúttal köszönetet mondott mindazoknak, akik az elmúlt napokban igyekeztek segíteni a francia újságírónőnek és kollégájának.
Tüzet nyitottak a tüntetőkre
Tüntetőkre nyitottak tüzet csütörtökön este Damaszkuszban a szíriai biztonsági erők, és megsebesítettek öt embert. Az incidens néhány órával az után történt, hogy a hadsereg teljes ellenőrzése alá vonta Homsz város Bába-Amr negyedét, ahonnan kivonultak a lázadók. Az egyik tüntető azt mondta, azért vonultak az utcára, hogy a rezsim tudomására hozzák, Bába-Amr bevétele nem vet véget a forradalomnak. Ekkor a rendőrök AK-47-es gépkarabélyokból tüzet nyitottak a tüntetőkre – mondta. Az incidensről készített felvétel felkerült az internetre. Ezen látszik, amint körülbelül 200 fiatal táncolva skandált a Homszi lázadókat támogató jelszavakat. Ekkor fegyverropogás hallatszott, és a tömeg feloszlott. A történteket más forrásokból nem lehetett megerősíteni, ugyanis a szíriai hatóságok korlátozzák a sajtó működését.
Nincs információjuk
Az Egyesült Államoknak nincs olyan információja, amely arra utalna, hogy Szíria ne tartaná ellenőrzése alatt – az amerikai feltételezés szerint birtokában lévő – vegyi fegyvereit – közölte csütörtökön egy magas rangú washingtoni külügyi tisztségviselő.
Jeffrey Feltman közel-keleti ügyekben illetékes külügyi államtitkár-helyettes a szenátus külügyi bizottságának Szíriával foglalkozó meghallgatásán elmondta: az Egyesült Államok szorosan figyelemmel követi a kérdést, amelyet rendszeresen megvitat Szíria szomszédjaival és Washington európai szövetségeseivel is. Az események jelenlegi szakaszában „nincs olyan információnk, amely arra utalna, hogy a szíriai kormány ne tartaná ellenőrzése alatt e fegyvereket” – hangoztatta Feltman.
Az államtitkár-helyettes mindazonáltal hangsúlyozta, a szíriai vegyi fegyverek ellenőrzése szükségessé teszi, hogy az arab országban rendezett politikai átmenet menjen végbe, elkerülendő, hogy zűrzavaros viszonyok között kelljen rendezni a kérdést és e fegyverek rossz kezekbe kerüljenek.
Megszabadulni a sztereotípiáktól
Az orosz külügyminiszter szerint a nemzetközi közösség addig nem tud megfelelő segítséget nyújtani a szíriaiaknak a konfliktus leküzdéséhez, amíg meg nem szabadul a líbiai tapasztalaton alapuló sztereotípiáktól. Szergej Lavrov a Rosszijszaka Gazeta című kormánylap honlapján csütörtökön megjelent interjúban az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozattervezetének korábbi orosz megvétózása kapcsán hangsúlyozta: Oroszország meggyőződése, hogy a belső konfliktusban részt vevő felek egyikének támogatása nem békéhez, hanem a régió amúgy is robbanásveszélyes helyzetének további romlásához vezetne, és gyengítené a nemzetközi biztonságot is.
Mint mondta, a határozattervezet kidolgozásakor Oroszország javasolta, hogy ne csak a rendszert, hanem az ellene harcoló fegyvereseket is szólítsák fel arra, hogy vonuljanak ki a lakott településekről, de a kérésüket nem vették figyelembe. Egy esetleges szíriai és iráni beavatkozással kapcsolatban Lavrov reményét fejezte ki, hogy elegendő bölcsesség lesz ahhoz, hogy ne történjen ilyen beavatkozás, amely szerinte a nemzetközi jog alapjainak megsértését jelentené. Emlékeztetett: a modern nemzetközi jog alaprendelkezése, hogy erő alkalmazása szuverén állammal szemben csak az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazásával lehetséges.