Semmi sem dőlt el a „szuperkedden” + Képriport

Mitt Romney Alaszkával együtt hat, Rick Santorum három, Newt Gingrich pedig egy államban győzött.

TK
2012. 03. 07. 5:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Republikánus Párt támogatói kedden egyszerre tíz államban voksolhattak arról, hogy pártjuk nevében ki szálljon harcba novemberben a Fehér Házért. Ohio volt a „szuperkedd legfontosabb trófeája”, az ebben az államban aratott győzelem nélkül az elmúlt évtizedekben republikánus politikus nem nyerte el az elnökséget. Romneynak még úgy is csak egy hajszállal sikerült győznie itt, hogy a kampánykiadásokra sokszorosan többet költött Santorumnál.

Elhúzódó kampány?

Romneynak Ohio mellett a liberális Massachusettsben, Virginiában, Vermontban, Idahóban és Alszkában sikerült győznie, Santorumnak a konzervatív Tennessee-t, Oklahomát és Észak-Dakotát, Newt Gingrichnek pedig Georgiát sikerült bevennie. Ron Paulnak nem sikerült sehol sem nyernie, de a texasi képviselőnek öt államban is sikerült megszereznie második, egyben pedig a harmadik helyet és az azzal járó küldötteket a jelöltválasztó országos konvencióra.


.
A megrendítő győzelem elmaradása nyomán a republikánusoknak nagy valószínűséggel elhúzódó előválasztási küzdelemre kell berendezkedniük. Elemzők rámutattak, hogy ahogy halad a vetélkedés, úgy csökken a nagy pénzekkel dobálózó és negatív kampányolással operáló Romney-gépezet hatékonysága. Mindhárom elnökjelölt-aspiráns, aki győzelmet tudott elkönyvelni a „szuperkedden”, magabiztosan azt hangoztatta híveinek, hogy a Republikánus Párt végül az ő kandidatúrája mellett fog dönteni. „El fogom nyerni a jelölést – jelentette ki bostoni főhadiszállásán Mitt Romney. – A kampányunk folytatódni fog, s végre elérkezik az igazi változás. (…) Ez az elnök megbukott” – tette hozzá Obamára utalva.

Leváltani „ezt az elnököt”

Santorum Ohióban arról szónokolt, hogy novemberben le fogja váltani „ezt az elnököt”. Egy oldalvágással Romney felé úgy fogalmazott: „egy olyan személyre van szükségünk ahhoz, hogy szembeszálljon Obamával, aki őszinte az amerikai közvéleménnyel”. Gingrichnek most először sikerült nyernie a január 21-ei, dél-karolinai előválasztáson aratott győzelme óta. Szűkebb hazájában, az általa korábban a kongresszusban képviselt Georgiában méltatta a régóta várt sikert, s felsorolt több olyan politikust, aki már kiesett az előválasztási versenyből vagy csak kacérkodott az indulással. „Sok tapsifülest láttam már futni. Én teknős vagyok, egyszerre csak egyet lépek” – mondta Gingrich, és hozzátette, hogy ő az egyetlen jelölt, aki vitában le tudja győzni Obamát. A volt képviselőházi elnök abban bízik, hogy Georgia után a déli és konzervatív Alabamában és Mississippi államban, valamint középnyugati Kansasben is győzni fog.

A keddi republikánus választói akaratnyilvánításon összesen 419 olyan küldött sorsa dőlt vagy dől el, aki a Republikánus Párt augusztus végi konvencióján szavazni fog arról, hogy ki legyen a hivatalos elnökjelölt. (A 10 államból az automatikusan delegátusnak minősített pártvezetőkkel együtt összesen 437-en utaznak majd a floridai nagy összejövetelre.) A CNN nem hivatalos összesítése szerint a „szuperkedd” után – az alaszkai eredmények ismerete híján – Romney 359, Santorum 139, Gingrich 93, Paul pedig 60 támogató szavazatra számíthat majd az országos konvención. A hivatalos jelöltség elnyeréséhez 1144 voks megszerzése szükséges.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.