A RIA Novosztyi orosz hírügynökségnek adott, szerdán közölt interjújában Rjabkov leszögezte: Washington sohasem adott át Moszkvának olyan titkos információt, amely az Európába telepítendő rakétapajzsával lenne kapcsolatos.
A médiában tálalt értesülésekkel ellentétben az orosz fél nem kapott műszaki leírást a tervezett védelmi rendszer egyetlen eleméről, így az SM–3-as típusú elfogó rakétáról sem, amely a rendszer alapeleme lesz a tervek szerint – hangoztatta a külügyi vezető.
Oroszország évek óta hevesen ellenzi az európai rakétapajzs kialakítását célzó amerikai terveket. Moszkvát aggodalommal töltötte el egyebek között az, hogy a rakétavédelmi rendszer – amelyet az Egyesült Államok fogadkozása szerint bizonyos „lator államok” (például Irán) esetleges rakétacsapásainak kivédését szolgálná – aláássa az orosz hadászati arzenál hatékonyságát, elrettentő jellegét, és végső soron veszélyt jelenthet Oroszországra.
Rjabkov a RIA Novosztyinak adott interjúban felvetette: az amerikai fél még mindig nem közölte azokat a kritériumokat, amelyek alapján Moszkva megbizonyosodhatna arról, hogy a tervezett amerikai–NATO-fegyverrendszer nem fenyegeti a biztonságát, amint azt Washington folyamatosan bizonygatja, illetve az ezt alátámasztó érvek kifejtésének terén nincs előrelépés.
A leendő európai rakétavédelmi rendszerről a nyugati országok és Oroszország között folyó tárgyalások azért feneklettek meg, mert a Nyugat vonakodik Oroszországot kielégítő garanciákat adni. Rjabkov mostani nyilatkozatában hangoztatta: ideje, hogy az Egyesült Államok véget vessen a spekulációknak a rakétavédelemről szóló párbeszéddel kapcsolatban, hogy a felek az ennél fontosabb témakörökre összpontosíthassanak.
Az orosz külügyi vezető megjegyezte, hogy az orosz–amerikai biztonsági együttműködés ennél jóval kiterjedtebb, példaként felhozva a világűr biztonságának kérdését és a hagyományos fegyverzetek ellenőrzésével, illetve az nukleáris fegyverek terjedésének megakadályozásával kapcsolatos közös erőfeszítéseket.
Az Afganisztánnal kapcsolatos kétoldalú együttműködés ügyében Rjabkov hangoztatta: az uljanovszki átrakodóállomás tervezett létesítése nem azt jelenti, hogy ott amerikai támaszpontot szándékoznának kialakítani. A Volga menti Uljanovszkban logisztikai központot terveznek kiépíteni a NATO utánpótlás-szállításainak támogatására, de mint mondta, a részletkérdések még korántsem dőltek el.
Rjabkov a RIA Novosztyi egy kérdésére válaszolva a „hatok” és Irán közötti tárgyalások felújítását sürgette, illetve azt, hogy ezek az egyeztetések folyamatosak legyenek a megállapodás elérése érdekében. Olyan tárgyalási mechanizmust kell kidolgozni, mondta, amely nem a szankciókkal való állandó fenyegetésre épül, mivel az nem segíti elő az alternatív megoldásokat, és csak közelebb sodorja az érintetteket egy konfliktushoz.

Menstruációs görcs: 5 életmentő tipp, hogy könnyebben átvészeld ezeket a napokat