Senki nem tájékoztatta az oroszokat?

Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes cáfolta azokat a sajtóértesüléseket, hogy az Egyesült Államok megosztotta volna Oroszországgal az európai rakétavédelmi terveivel kapcsolatos „titkos” információk egy részét.

tt
2012. 03. 21. 14:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A RIA Novosztyi orosz hírügynökségnek adott, szerdán közölt interjújában Rjabkov leszögezte: Washington sohasem adott át Moszkvának olyan titkos információt, amely az Európába telepítendő rakétapajzsával lenne kapcsolatos.

A médiában tálalt értesülésekkel ellentétben az orosz fél nem kapott műszaki leírást a tervezett védelmi rendszer egyetlen eleméről, így az SM–3-as típusú elfogó rakétáról sem, amely a rendszer alapeleme lesz a tervek szerint – hangoztatta a külügyi vezető.

Oroszország évek óta hevesen ellenzi az európai rakétapajzs kialakítását célzó amerikai terveket. Moszkvát aggodalommal töltötte el egyebek között az, hogy a rakétavédelmi rendszer – amelyet az Egyesült Államok fogadkozása szerint bizonyos „lator államok” (például Irán) esetleges rakétacsapásainak kivédését szolgálná – aláássa az orosz hadászati arzenál hatékonyságát, elrettentő jellegét, és végső soron veszélyt jelenthet Oroszországra.

Rjabkov a RIA Novosztyinak adott interjúban felvetette: az amerikai fél még mindig nem közölte azokat a kritériumokat, amelyek alapján Moszkva megbizonyosodhatna arról, hogy a tervezett amerikai–NATO-fegyverrendszer nem fenyegeti a biztonságát, amint azt Washington folyamatosan bizonygatja, illetve az ezt alátámasztó érvek kifejtésének terén nincs előrelépés.

A leendő európai rakétavédelmi rendszerről a nyugati országok és Oroszország között folyó tárgyalások azért feneklettek meg, mert a Nyugat vonakodik Oroszországot kielégítő garanciákat adni. Rjabkov mostani nyilatkozatában hangoztatta: ideje, hogy az Egyesült Államok véget vessen a spekulációknak a rakétavédelemről szóló párbeszéddel kapcsolatban, hogy a felek az ennél fontosabb témakörökre összpontosíthassanak.

Az orosz külügyi vezető megjegyezte, hogy az orosz–amerikai biztonsági együttműködés ennél jóval kiterjedtebb, példaként felhozva a világűr biztonságának kérdését és a hagyományos fegyverzetek ellenőrzésével, illetve az nukleáris fegyverek terjedésének megakadályozásával kapcsolatos közös erőfeszítéseket.

Az Afganisztánnal kapcsolatos kétoldalú együttműködés ügyében Rjabkov hangoztatta: az uljanovszki átrakodóállomás tervezett létesítése nem azt jelenti, hogy ott amerikai támaszpontot szándékoznának kialakítani. A Volga menti Uljanovszkban logisztikai központot terveznek kiépíteni a NATO utánpótlás-szállításainak támogatására, de mint mondta, a részletkérdések még korántsem dőltek el.

Rjabkov a RIA Novosztyi egy kérdésére válaszolva a „hatok” és Irán közötti tárgyalások felújítását sürgette, illetve azt, hogy ezek az egyeztetések folyamatosak legyenek a megállapodás elérése érdekében. Olyan tárgyalási mechanizmust kell kidolgozni, mondta, amely nem a szankciókkal való állandó fenyegetésre épül, mivel az nem segíti elő az alternatív megoldásokat, és csak közelebb sodorja az érintetteket egy konfliktushoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.