Seselj vádaskodik

28 év börtön várhat a szerb Vojiszlav Seseljre, aki elfogultsággal vádolja a hágai Nemzetközi Törvényszéket.

tt
2012. 03. 14. 20:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Szerb Radikális Párt vezetőjét háborús bűncselekményekkel vádolják, pere most érkezett el az utolsó felvonáshoz. A védőérvek elhangzása után már csak az ítélethirdetés marad hátra az eljárásban. Seselj mindvégig maga látta el védelmét.

A kilenc éve hágai őrizetben lévő elnököt a többi között azzal vádolják, hogy felelős az 1991 és 1994 között Bosznia-Hercegovinában, Horvátországban és a Vajdaságban szerbek által elkövetett súlyos háborús bűncselekményekért. A bűnöket félkatonai szervezetek követték el a 90-es években az említett térségekben, és Seseljnek nagy része volt e milíciák toborzásában: gyűlölettel átitatott, nacionalista (több esetben a vajdasági magyarokat is célba vevő) beszédei nagyban hozzájárultak az etnikai feszültségek felszításához.

A múlt héten elhangzott ügyészségi záróbeszédben a vád 28 évnyi börtönt kért a bíráktól Seselj büntetéseként.
A Nagy-Szerbia létrehozására is törő, uszító hangú beszédeiről ismert politikus a perben mindvégig ártatlannak vallotta magát.

Seselj a védőbeszédben megismételte azt a régóta hangoztatott véleményét, hogy az ENSZ-törvényszék nem legitim, és főleg nem pártatlan az ügyben, mert nyugati hatalmak dirigálnak neki. A vád állításait „kritikátlannak” minősítette.

Azt is kijelentette, hogy a szerbek népirtás áldozatai voltak a délszláv háborúk idején, különösen a horvátországi szerbeket fenyegette veszély. Szerinte ez utóbbi indokolta a fegyveres fellépést az akkori jugoszláv vezetés részéről.
Azt is elismerte ugyanakkor, hogy Boszniában a helyi lakosságnak aránytalanul nagy szenvedést okoztak a fegyveres túlerő alkalmazásával.

Megfigyelők szerint a ma is aktívan politizáló Seselj felszólalása kampánybeszéd is volt hívei számára a májusi szerbiai választások közeledtével. A politikus pártja jelenleg is 57 képviselői hellyel rendelkezik a 250 fős belgrádi parlamentben.

Seselj önként adta fel magát 2003-ban, majd néhány évvel később éhségsztrájkot folytatott szabadon engedésének érdekében. Súlyos egészségügyi panaszokkal küzd, a mostani védőbeszédet is el kellett halasztani két nappal, mert kórházi kezelésre szorult.

Hágai felszólalásában a vádlott azt is állította, hogy ismeretlenek megkísérelték villanyárammal meggyilkolni a cellájában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.