Szélsőjobbos szál a zsidó iskola előtti vérengzésnél? + Képek

Néhány hónappal ezelőtt botrányos körülmények között bocsátottak el több katonát a montaubani ejtőernyős zászlóaljból.

PR
2012. 03. 20. 14:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Michael Strempel, az ARD Toulouse-ba kiküldött párizsi tudósítója elmondta: néhány hónappal ezelőtt botrányos körülmények között bocsátottak el több katonát a montaubani ejtőernyős zászlóaljból. Feletteseiknek ugyanis tudomására jutott, hogy az illetők szélsőjobboldali, rasszista nézeteket hangoztattak.

A német tudósító emlékeztetett arra, hogy a kisvárosban, illetve az 50 kilométerre fekvő Toulouse-ban március 11-én, majd 15-én ismeretlen elkövető rálőtt négy – szolgálaton kívül lévő – ejtőernyősre. Közülük hárman észak-afrikai (marokkói), egy pedig guadeloupe-i (karib-tengeri, fekete bőrű) származású volt. Három ejtőernyős belehalt sérüléseibe, a negyedik még mindig életveszélyes állapotban van.

Újabb merénylet jöhet?

Az előzmények alapján legalábbis valószínű, hogy a tettest – aki gyaníthatóan azonos a zsidó iskola előtt lövöldöző személlyel, mivel mindhárom támadáskor ugyanazt a lőfegyvert használták – rasszista indítékok vezették – fogalmazott az ARD tudósítója. A rendőrség is azt közölte hétfő este, hogy ugyanazt a motort és ugyanazt a fegyvert használták a támadások során. A hatóságok attól tartanak, hogy az elkövető újabb lövöldözésekbe kezdhet. „Aggaszt minket annak a lehetősége, hogy egy negyedik merényletet is végre akar hajtani” – ismerte el a belügyminiszter.


Az iskola előtti vérengzésben egy 30 éves vallásoktató és két, 3 és 6 éves gyermeke a helyszínen meghalt. Egy 10 éves kislány, az iskolaigazgató gyermeke néhány órával később a kórházban belehalt sérüléseibe. Izraeli diplomáciai források szerint mind a négy áldozat francia–izraeli kettős állampolgár volt. Az iskola egyik tanulóját, egy 17 éves gimnazistát és az intézmény gondnokát életveszélyes sérülésekkel ápolják.

A Magyar Néppárti Képviselőcsoport megdöbbenéssel értesült a franciaországi Toulouse-ban történt mészárlásról. A zsidó iskolánál történt vérontást még tragikusabbá teszi, hogy a támadó három gyermek életét is kioltotta. A Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselői osztoznak a gyászoló családok fájdalmában – olvasható a képviselőcsoport sajtóközleményében. A Magyar Néppárti Képviselőcsoport reményét fejezi ki, hogy a francia hatóságok mihamarabb kézre kerítik a tettest és egyúttal fényt derítenek arra: valóban antiszemita motivációk állnak-e a háttérben. Semmi sem igazolhatja a tegnapihoz hasonló rémtetteket, Európában nincs helye az etnikai alapú erőszaknak. (MNO)


A nemzetközi zsidó szervezetek elítélték a merényletet és a zsidó intézmények nagyobb védelmét követelték. A szolidaritás és együttérzés jeleként az elnökválasztási kampányt gyakorlatilag felfüggesztették Franciaországban. A médiahatóság jelezte: a tragédiára való tekintettel az elkövetkező két napban nem számolják a jelöltek megszólalásait.

Franciaország gyászol

A francia sajtó kedden egyöntetűen üdvözölte, hogy valamennyi elnökjelölt visszafogottságról tett tanúbizonyságot, és a nemzeti szolidaritás jegyében felfüggesztette kampányát. A toulouse-i vérengzés egész Franciaországot megrázta. Hétfőn este több százan vettek részt egy megemlékezésen egy toulouse-i zsinagógában, Párizsban pedig egy másik zsinagógában együtt jelent meg Sarkozy és Hollande, hogy kifejezze együttérzését a zsidó közösséggel. A fővárosban az esti órákban több ezren vettek részt az áldozatok emlékére rendezett meneten. A toulouse-i Ozar Hatorah középiskola előtt – ahol a vérengzés történt – több száz gyertya égett egész éjjel, s a gyászolók folyamatosan érkeznek virágcsokrokkal. A négy áldozat holttesténél a zsidó szokások szerint egész éjjel virrasztást tartottak. Mind a négyen francia–izraeli állampolgárok voltak, földi maradványaikat kedden szállítják Izraelbe, s ott temetik el őket.


Kedden egyperces néma megemlékezést tartanak minden francia iskolában a köztársasági elnök rendeletére, aki nemzeti tragédiának minősítette a toulouse-i vérengzést. Az államfő maga is részt vesz egy iskolai megemlékezésen Párizsban, majd hivatalában fogadja a zsidó és a muzulmán közösség képviselőit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.