Szlovákiának meg kell mutatnia a tragédia után

Statikusok, magasban való bontásra szakosodott tűzoltók, biztosítási szakemberek és egy művelődési miniszter is dolgozott a várban.

Lukács Csaba
2012. 03. 13. 21:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közel 3,4 milliárd forintra, vagyis 11,6 millió euróra volt biztosítva a krasznahorkai vár természeti csapás esetére, és a tűzvész ennek minősül – mondta a szlovák kulturális miniszter kedd délután a krasznahorkai vár előtt, miután meglátogatta a szombati tűzvész miatt alaposan megrongálódott műemléket. Daniel Krajcer elégedett a helyszínen tapasztalt mentési munka ütemével, és reményei szerint ősz végére új, egyelőre ideiglenes tető kerülhet a falakra. A miniszter megköszönte a tragédiát követő nemzetközi médiafigyelmet és a külföldről is tapasztalható segítőkészséget, s azt mondta: Szlovákiának meg kell mutatnia, hogy képes újjáépíteni a komoly értéket jelentő műemléket. A tárcavezetőtől meg szerettük volna kérdezni, hogy élni akarnak-e a magyar miniszterelnök-helyettes által felajánlott anyagi segítséggel, de nem adott lehetőséget sem angolul, sem magyarul a kérdés megfogalmazására.


A délutáni sajtótájékoztató alatt a Szlovák Nemzeti Múzeum a honlapján közzétette azt a számlaszámot, melyre adományokat várnak a krasznahorkai vár rekonstrukciójára. A külföldi adományokat is fogadni képes számlát az államkincstár vezeti, és a gyűjtést a belügyminisztérium engedélyezte. A száma a külföldi adományozók részére: IBAN SK20 8180 0000 0070 0044 3743, SWIFT SUBASKBX. A múzeum vezetése arra kér mindenkit, hogy ezt a csatornát használva támogassa a krasznahorkai vár újraépítését, mivel a többi ilyen jellegű kezdeményezés ellenőrizhetetlen, és az adományozók könnyen szélhámosok áldozataivá válhatnak.

A krasznahorkai várat évszázadokig birtokló Andrássyak ősi birtokain, Székelyföldön is gyűjtés indult a mielőbbi újjáépítés érdekében. A Felvidéki település testvérfaluja, Csíkszentkirály község lakossága megdöbbenten fogadta a szomorú hírt, és egy Erdély-szintű összefogást kezdeményezett a felbecsülhetetlen értékű történelmi műemlék megmentésére.


„Krasznahorka várához szoros érzelmi kötelékek fűzik Csíkszentkirályt, hisz csíkszentkirályi származású az az Andrássy-család, melynek tulajdonában a vár volt 1575-től az 1900-as évek elejéig. Bár több mint 400 év telt el azóta, hogy a székely származású Andrássy-család szülőföldjét elhagyni kényszerült, az utódok soha nem feledték el csíkszentkirályi gyökereiket, nemesi előnévként felvették és viselték a hajdani szülőfalu nevét, számos alkalommal anyagi segítséget is nyújtva. Ezt a több évszázados kapcsolatot erősítette a 2008-ban megkötött testvér-települési szerződés” – írták közleményükben.

„Csíkszentkirály községe tehát méltán büszke az Andrássy-családra. A helyi RMDSZ szervezete ezért arra kéri fel az erdélyi civil szervezeteket, valamint a szövetségi intézményeket, hogy közösen szervezzenek gyűjtést a károk enyhítésére” – nyilatkozta Székely Ernő, a csíkszentkirályi RMDSZ elnöke.

A felvidéki település romatelepének lakossága attól tart, hogy a tűzeset vélelmezett okozói miatt megtorlások érhetik őket. Vasárnapra egy szlovákiai szélsőjobboldali szervezet „gyalogos felvonulást” hirdetett a vár körül, ezért a múzeum vezetősége úgy döntött: a vár alatti terület csak szombat estig lesz elérhető, utána lezárják a látogatók elől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.