Hollandiában a héten pártközi egyeztetéseket tartanak a témáról, miután friss előrejelzések szerint jövőre az előírt 3 százalékos uniós határt jelentősen túllépve, a bruttó hazai termék (GDP) 4,5 százaléka körül lehet a deficit, ha nem hoznak pótlólagos intézkedéseket még az idén. Múlt héten az Európai Bizottság is figyelmeztette Hágát az uniós hiányküszöb tiszteletben tartásának fontosságára. Rutte most hangoztatta, hogy a hiány leszorítása a gazdasági növekedés szempontjából is megkerülhetetlen, mert az ellenőrzés alól kikerült deficit árt a bővülésnek.
A téma a kormány számára komoly politikai próbatétel is lett Hollandiában, miután a kisebbségben kormányzó kétpárti (liberális-kereszténydemokrata) koalíciót kívülről támogató populista Szabadságpárt már jelezte: nem ért egyet újabb kiadáscsökkentésekkel, különösen ha azokat „Brüsszel utasítására” kell elérni. A Szabadságpártot vezető Geert Wilders hétfőn egy tanulmányt is bemutatott, amelynek – a populista politikus értelmezése szerint – az a következtetése, hogy a holland gazdaságnak előnyére válna, ha az ország kilépne az euróövezetből, és újra nemzeti pénzt vezetne be.
Elemzők szerint a kormánynak puhatolóznia kell az ellenzéki szociáldemokratáknál annak érdekében, hogy a takarékoskodáshoz elégséges támogatásra találjon. Rutte miniszterelnök mindazonáltal azt is kiemelte, hogy a költségvetési lépésekről tárgyaló pártok „nem állnak készen” arra, hogy az ország jelenlegi helyzetében új választásokat tartsanak.

Még ma összeül a Védelmi Tanács Ukrajna miatt