Tiltakozik a kormány a határsértés miatt

Kína tengerészeti felügyelete pénteken bejelentette, hogy fokozni fogja felderítő tevékenységét a Kelet-kínai-tengeren, válaszul arra, hogy japán kutatóhajók „megsértették Kína szuverenitását”.

tt
2012. 03. 02. 19:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kínai hatóságok célja, hogy leállítsák Japán törvényellenes kutatótevékenységét és „megvédelmezzék az ország tengeri jogait” – hangoztatta az állami óceánügyi hivatal illetékese a Hszinhua hírügynökségnek.
A közlésre azt követően került sor, hogy a japán parti őrség két hajója kutatást végzett „Kína területi vizein, a Kelet-kínai tengeren” – áll a beszámolóban. Eszerint Japán lépése „súlyosan megsértette Kína szuverenitását, ellentétes az ENSZ Tengerjogi Egyezményével, valamint Kína törvényeivel”.

Kína álláspontja a Kelet-kínai-tenger kérdésében világos és következetes, továbbá „nulla toleranciával kezeli Japán egyoldalú, a kínai kormány engedélyét nélkülöző kutatási tevékenységét” – olvasható a hírügynökségi összeállításban.

Japánnak le kell állítania az effajta cselekményeket, ellenkező esetben viselnie kell értük a teljes felelősséget – húzta alá az idézett illetékes.

A múlt hónapban kínai járőrök két japán hajóra lettek figyelmesek, amelyek – kínai állítás szerint – kínai vizeken végeztek kutatást, majd a figyelmeztetés után távoztak a helyszínről.

Japán napokkal ezelőtt hivatalosan is tiltakozott az ellen, hogy Kína felszólította: parti őrsége állítsa le a tengeri kutatást Kumejima szigete közelében. A lépést a tokiói kormányszóvivő „rendkívül sajnálatosnak” tartotta. Állítása szerint a hajók tovább folytatták a kutatást.

Hasonló incidens történt a térségben ugyancsak február hónapban, korábban, amikor a kínai tengerészeti felügyelet két hajója szólított fel távozásra két japán hajót. A japán hajók akkor másnap távoztak. Az incidens során a japán parti őrség repülőgépeit is mozgósították.

Kína és Japán egyaránt kizárólagos feltárási jogot követel magának gazdasági övezetük találkozásánál, a vitatott hovatartozású területen fekvő Csunghsziao (Chungxiao), japánul Sirakaba gázmezőn. Peking nem ismeri el Tokió egyoldalú határmegállapítását a térségben, és már több alkalommal kinyilvánította: álláspontja szerint a gázmező Kínáé, de ez nem jelenti azt, hogy elzárkózik a közös feltárástól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.