Tusk úgy véli, hogy Lengyelország amerikai kormányzati „indiszkréció politikai áldozata”. Az amerikai sajtónak információkat kiszivárogtató amerikai kormányzati tisztviselők Lengyelországot is azok közé az országok közé sorolták, ahol a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) állítólag titkos börtönöket működtetett. Egy sajtóértekezleten kérdésre válaszolva Tusk nem erősítette meg, de nem is cáfolta, hogy Lengyelországban is létezett titkos CIA-börtön, ahol állítólag az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet feltételezett tagjait tartották fogságban.
„Senki ne kételkedjen abban sem Lengyelországban, sem az Atlanti-óceán túlpartján, hogy az ügyet feltárjuk” – mondta a lengyel kormányfő, hozzátéve, hogy a kormánynak kötelessége a lengyel állam méltóságára ügyelni, és kizárólag saját lelkiismeretének megfelelően, a lengyel és a nemzetközi törvényekkel összhangban cselekedni.
A miniszterelnököt annak nyomán kérdezték újságírók, hogy két nappal ezelőtt megjelent sajtóértesülések szerint a varsói ügyészség vádat emelt az állítólagos CIA-börtönök ügyében Zbigniew Siemiatkowski, a lengyel hírszerző ügynökség (AW) volt vezetője ellen. Az ügyészség várhatóan Siemiatkowski helyettese ellen is vádat emel. Az sem kizárt, hogy a bizonyítékok alapján Leszek Miller volt miniszterelnököt a magas rangú állami tisztségviselők ügyeiben illetékes különleges bíróság elé állítják.
Az állítólag 2002–2003 között lengyel területen fogva tartott CIA-foglyok ügyét négy éve vizsgálja a lengyel fél. A szigorúan titkosnak minősített eljárás részleteiről az ügyészség nem nyilatkozott. A lengyel hatóságok mindig határozottan visszautasították az Európa Tanács azon állításait és azokat az amerikai lapértesüléseket, amelyek szerint az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet vezetőit Lengyelországban tartotta fogságban a CIA.

Ha vásárolt ilyen cukrot, ne fogyassza el!