Uniós kétségek a választás tisztaságát illetően

Nemzetközi és magyar megfigyelők szerint komoly problémák voltak az orosz elnökválasztás tisztaságával.

tt
2012. 03. 05. 13:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már a kampányban aránytalan előnyt élvezett a jelenlegi kormányfő, a szavazók választása korlátozott volt, jelentette ki az ET Parlamenti Közgyűlése megfigyelőcsoportjának vezetője a hétfői tájékoztatóján. „A választási versengés igazságtalan volt, hiányzott az elfogulatlan bíró” – fogalmazott a strassburgi küldöttség élén álló Tiny Kox holland képviselő.

A tájékoztatón Tonino Picula, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) egyik megfigyelője keményebben bírálta a vasárnapi elnökválasztást. Szerinte komoly problémák merültek fel a kezdettől fogva. „A választások lényege az, hogy nem lenne szabad előre tudni a kimenetelét. Ezt nem lehet elmondani az orosz elnökválasztásról” – állította Picula.

Az EBESZ megfigyelői szerint nem volt valódi verseny, és azzal, hogy visszaéltek a kormányzati pénzügyi forrásokkal, a választás kimenetele egy percig sem volt veszélyben a végső győztes számára. A szervezet megállapításaiban ugyanakkor nem szerepelt olyan állítás, mint az orosz független megfigyelőkében, akik szerint nagy tömegben fordult elő a többszöri szavazás.

Paczolay Péter, az Alkotmánybíróság elnöke az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése jogi szakértőjeként, a Velencei Bizottság küldöttségében megfigyelőként vett részt a vasárnapi orosz elnökválasztáson. Az MTI kérdésére elmondta: a választás szabad volt, de tisztasága megkérdőjelezhető több esetben. Paczolay Péter Moszkvában és a Tulai területen, Jasznaja Poljanában járt, ahol azt tapasztalta, hogy a választás nagyon jól indult, és egészen a szavazatszámlálásig tisztességesen zajlott. 98 szavazókörből 29 esetében azonban a nemzetközi megfigyelők rossz vagy nagyon rossz minősítést adtak, mondta. Az egyik moszkvai szavazókörben például az urnazárást követően csak három – három és fél óra múlva kezdték a szavazatszámlálást, mert nem egyezett a listán szereplő szavazók száma a megjelentekkel és a megmaradt szavazólapokéval.

A magyar Alkotmánybíróság elnöke pozitív fejleménynek tartotta a hazai választási megfigyelők nagy számát. Heidi Tagliavini, az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogi Irodája (ODIHR) küldöttségének vezetője a tájékoztatón arról is beszámolt, hogy a megfigyelők maguk is tapasztalták, hogy a választási bizottságok vezetői „nem mindig tartották be a szabályokat, láttuk, hogy szavazólapokat dobtak be”. Tagliavini az ilyen és hasonló visszaélések kivizsgálására szólított fel.

A vasárnapi orosz elnökválasztás előzetes eredménye szerint Vlagyimir Putyin miniszterelnök győzött, a szavazatok 63,60 százalékát nyerte el. A központi választási bizottság a voksok 99,97 százalékának összeszámlálásánál tart.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.