Vitákat váltott ki az államfő nyilatkozata

Vitákat vált ki Ukrajnában Viktor Janukovics nyilatkozata arról, hogy a parlament a közeljövőben elfogadja a két államnyelv – ukrán és orosz – bevezetéséről szóló törvényt.

WA
2012. 03. 20. 12:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Janukovics az ITAR-TASZSZ hírügynökségnek hétfőn adott interjúban beszélt erről. Nyilatkozata egy nappal Vlagyimir Putyin leköszönő orosz miniszterelnökkel és megválasztott államfővel tartandó moszkvai találkozója előtt hangzott el.

Janukovics azt mondta, hogy a két államnyelv bevezetésében „érdekelt Ukrajna, érdekeltek az emberek, és érdekelt a két nyelven – ukránul és oroszul – beszélő lakosság”. Az államfő szerint ezt a kérdést mindenképpen rendezni kell törvényi szabályozással. Rámutatott arra, hogy számos európai országban két vagy három hivatalos nyelv van, s Ukrajnában is vannak olyan régiók, ahol egyszerre három vagy négy nyelven beszélnek, az ott élők számára pedig meg kell teremteni a lehetőséget az anyanyelvi oktatásra.

„Mindent megteszünk annak érdekében, hogy megőrizzük az Ukrajnában élő népek kulturális örökségét” – mondta az elnök.

Janukovics nyilatkozata máris komoly vitákat vált ki Ukrajnában. Ellenzéki pártok kedden felháborodással és határozott elutasítással reagáltak az államfő kezdeményezésére. A Mi Ukrajnánk (NU) párt elítélte, „állam- és ukránellenesnek” minősítette az államfő nyilatkozatát, amellyel szerinte Janukovics tetszelegni akar Moszkva előtt, és ismét orosz gyarmattá akarja tenni Ukrajnát.

A Julija Timosenko Tömbje (BJuT) pártszövetség idézte a bebörtönzött pártelnök és volt miniszterelnök nyilatkozatát, amely szerint Viktor Janukovics minden választás előtt „leporolja a kétnyelvűség naftalinos ötletét, és rátukmálja azt az ország egy részére”. „Nagyon fájdalmas számomra a kacsanovszki börtön rácsai mögül nézni azt, ahogyan a nyelv kérdése ismét az emberek megvezetését szolgáló váltópénzzé válik” – közölte Julija Timosenko.

Natalija Vitrenko, az Ukrán Haladó Szocialista Párt (PSZPU) elnöke „olcsó populizmusnak” nevezte az elnök nyilatkozatát. Felhívta a figyelmet arra, alkotmányt kell módosítani ahhoz, hogy hivatalos nyelvvé tegyék az oroszt is.

Ezzel egyetértett Alekszandr Jefremov, a kormányzó Régiók Pártjának (PR) frakcióvezetője is, és kételyeinek adott hangot azzal kapcsolatosan, hogy a 450 fős ukrán parlamentben kapna-e kétharmados támogatottságot egy ilyen javaslat. Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy a pártja kidolgozta az európai kisebbségi nyelvi charta érvényesítését célzó törvénytervezetet, amely a velencei bizottság javaslatainak figyelembe vételével készült.

Volodimir Litvin parlamenti elnök kijelentette, hogy a törvényhozás rövid távú tervei között nem szerepel az orosz nyelv államivá tételéről szóló törvénytervezet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.