Mint a bizottság közleményéből kiderül, a javaslat okai közé tartozik, hogy az uniós munkanélküliség csúcsponton jár, a következő hónapokat illetően pedig „elszomorítók” a gazdasági előrejelzések.
A bizottság több évtizedes történetében az egyik legjelentősebbnek tekinthető foglalkoztatáspolitikai kezdeményezés összeállítását Andor László, a témáért felelős biztos irányította. A magyar biztos szerdán úgy nyilatkozott, hogy „a jelenlegi uniós munkanélküliség mértéke drámai és elfogadhatatlan”.
A szerdai strasbourgi bizottsági ülésen jóváhagyott javaslat egyik újítása, hogy a munkahelyteremtés keresleti oldalára összpontosít. A csomag egyúttal számba veszi a jövőben a legnagyobb munkahelyteremtő potenciállal rendelkező területeket is, mint a környezetbarát gazdaság, az egészségügyi szolgáltatások, valamint az információs és kommunikációs technológiák.
A „foglalkoztatási csomag” egyúttal számba veszi a jövőben a legnagyobb munkahelyteremtő potenciállal rendelkező területeket is, mint a környezetbarát gazdaság, az egészségügyi szolgáltatások, valamint az információs és kommunikációs technológiák. A kezdeményezés azt is hangsúlyozza, hogy az uniós gazdasági együttműködésben nagyobb szerepet kell kapnia a foglalkoztatási és szociális szempontoknak, és megoldásokat javasol arra, hogy miként vonják be az uniós prioritások meghatározásába a munkáltatók és munkavállalók képviselőit.
Több mint 20 millió új munkahelyet teremthetnek
A témával kapcsolatban José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke úgy fogalmazott: „Európának munkahelyteremtő stratégiára van szüksége ahhoz, hogy megbirkózzon a munkanélküliség elfogadhatatlan szintjével”. Hozzátette, hogy az EU „óriási kiaknázatlan munkahelyteremtő potenciállal rendelkezik, …a környezetbarát gazdaság, az egészségügyi és új technológiai ágazatok együttesen több mint 20 millió új munkahelyet teremthetnek az elkövetkezendő években”.
A foglalkoztatásért, szociális ügyekért és a társadalmi befogadásért felelős Andor László kiemelte: „Ha a növekedés helyreállítására törekszünk és meg akarunk birkózni az olyan főbb szerkezeti átalakításokkal, mint a gazdaság környezetbaráttá tétele, a népesség elöregedése és a technológiai változás, akkor az uniónak egy dinamikus és befogadó európai munkaerőpiacra van szüksége.”
Jobban alkalmazkodni a gazdasági változásokhoz
A csomagban szereplő javaslatok meghatározzák a legfontosabb reformlépéseket annak érdekében, hogy a munkaerőpiac jobban tudjon alkalmazkodni a gazdasági változásokhoz. A kezdeményezések közé tartozik – a válságból szerzett tapasztalatokra építve – a belső rugalmasság előmozdítása a munkahelyi bizonytalanság és a pénzügyi kiadások csökkentése érdekében, „méltányos és fenntartható” bérezés kialakítása, megfelelő szerződéses feltételek biztosítása a „nem szabványos” megállapodások túlzott használatának megelőzése érdekében.
Tekintettel arra, hogy az EU-ban még 4 millió betöltetlen állás van, a javaslatcsomag a készségekbe történő nagyobb befektetésre, valamint az európai munkaerő képzettsége és a munkaadók igényei közötti szakadék megszüntetésére is felszólít, továbbá hangsúlyozza a képzési igények hatékonyabb előrejelzésének fontosságát.