A rendőri erőszakról emlékeznek meg

A civilek a bukaresti NATO-csúcs idején történt, mindeddig következmények nélkül maradt, erőszakos csendőri fellépés negyedik évfordulójáról emlékeztek meg.

tt
2012. 04. 02. 17:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ActiveWatch sajtófigyelő ügynökség és a román Helsinki Bizottság (Apador-CH) által rendezett vitán számos emberjogi szervezet képviselője, több parlamenti képviselő és szenátor, valamint a csendőrség és a román belügyminisztérium képviselői vettek részt. A sajtófigyelő ügynökség vezetője, Mircea Toma újságíró az MTI-nek elmondta: azt akarták a rendezvénnyel tudatosítani a törvényhozókban, hogy amikor a rendvédelmi szervek visszaélnek hatalmukkal, annak ritkán vannak következményei, ezért egy emlékezetes túlkapás évfordulójára időzítették a rendezvényt

2008 áprilisában, amikor a parlament palotája 26 ország küldöttségének több mint háromezer képviselőjét látta vendégül, „a csendőrség nagyon erőszakosan lépett fel a NATO-ellenes aktivistákkal szemben. Nem is lehetett szó köztéri tüntetésről, mert a négy-öt országból összegyűlt, alig ötven békeaktivista belátta, hogy esélye sincs megközelíteni a rendezvényt: egy magántulajdonban lévő gyárcsarnokban akartak hangot adni nézeteiknek, de a csendőrök rájuk törtek, megverték és elhurcolták őket, és csak több óra múlva, a civil szervezetek nyomására engedték szabadon őket” – emlékeztetett Mircea Toma. Az eset kapcsán az áldozatok közül tizenöten tettek büntetőfeljelentést, de ügyükben négy évig nem történt semmi, egész addig, amíg az egyik emberjogi szervezet ügyvédje idén januárban be nem került a legfelső jogi tanácsba – tette hozzá.

A társszervező Apador-CH képviselője, Diana Hatneanu az idén februárban lezajlott kormányellenes tüntetéseket idézte fel, amikor véleménye szerint „a csendőrség erőszakos beavatkozásának nem a rend helyreállítása, hanem a tüntetők megfélemlítése volt a célja”.

A vitán – a NATO-csúcs idején belügyminiszteri tisztséget betöltő – Cristian David liberális szenátor is részt vett. Mint kifejtette, akkor a rendvédelmi szervek elsődleges feladata a csúcstalálkozón részt vevő magas rangú vendégek biztonságának szavatolása volt, és sajnálatos, egyedi kivételnek tekinti, ha ez idő alatt ilyen túlkapások történtek.

A román csendőrség rendvédelmi igazgatója, Aurel Moise a találkozón egy civilekkel közös munkacsoport felállítását javasolta, amely a köztéri tüntetéseket szabályozó törvény módosítására dolgozna ki javaslatokat. Hozzátette: a törvényt mindenkinek be kell tartania, és aki ilyen helyzetben nem tesz eleget a csendőrök felszólításának, az számíthat arra, hogy viselnie kell a következményeit. A csendőrség vezetője ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy az idei kormányellenes tüntetések nyomán a csendőrök közül is sokan szorultak orvosi segítségre.

A vita moderátori szerepét ellátó Mircea Toma az MTI-nek elmondta: a rendőri túlkapások esetében csak a bíróság adhat egyedi választ, viszont azt a civil társadalom nem tűrheti szó nélkül, hogy „a csendőrök ma is a régi beidegződések alapján járnak el, semmibe veszik az emberi jogokat, és a véleménynyilvánítási szabadság elfojtását tekintik céljuknak”, amire sem a működési törvényük, sem az európai emberjogi bíróság gyakorlata nem hatalmazza fel őket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.