A Ringstrasse szóban forgó, mintegy ötszáz méteres szakasza a jövőben az Universitätsring (Egyetem körút) nevet viseli majd – tudatta Andreas Mailath-Pokorny kulturális tanácsos. A névváltoztatást formálisan a városháza kulturális bizottsága hagyja jóvá, erre várhatóan a nyáron kerül majd sor. Az utcanévtáblák cseréje októberben várható a tanácsos szerint.
A Dr. Karl Lueger körút elnevezés megváltoztatásának igénye már évek óta újra és újra felmerült, elsősorban a szintén ezen az útszakaszon álló, nagy múltú Bécsi Egyetem részéről. Az oktatási intézmény Lueger antiszemita megnyilvánulásai mellett tudományellenes, az egyetemeket „a vallástalanság és hazátlanság melegágyainak” nevező kijelentései miatt szorgalmazta a még 1934-ben, az ausztrofasiszta állam idején keletkezett elnevezés megváltoztatását.
Az utca átnevezésével a város „egy differenciáltabb Lueger-kép” mellett akarja letenni a voksát – mondta Mailath-Pokorny, az Osztrák Szociáldemokrata Párt politikusa. Mint mondta, alapvetően nem támogatja a közterületek átnevezését. Az elnevezések mindig egy város történelmét is tükrözik, és „nem lehet úgy tenni, mintha nem lettek volna fekete lapjai a történelemnek” – vélekedett a tanácsos. Lueger esetében – mondta – kivételt lehet tenni, mert maradnak még a nevét viselő emlékek. Az osztrák fővárosban két emlékmű, több emléktábla és egy templom viseli még Lueger nevét.
Karl Lueger, a Keresztényszociális Párt alapítója 1897–1910 között töltötte be a polgármesteri tisztséget Bécsben. Tehetséges szónok volt, ezért – és az alsó középosztály körében elért népszerűsége miatt – ragadt rá a „néptribun” jelző. Nevéhez egyrészt jelentős modernizációs intézkedések fűződnek, a vízvezeték- és elektromos hálózat megújításától kezdve a tömegközlekedés kiépítéséig. Másrészről ismert volt demagóg, az antiszemitizmusra támaszkodó politikai stratégiájáról. Egyes történészek a modern antiszemitizmus egyik úttörőjének tartják.

Szijjártó Péter: Magyarország nem akar az ukrán maffia átjáróházává válni