„Az átlagemberek után szaglászik” a kormány?

Nagy-Britanniában a polgári szabadságjogok megőrzésén munkálkodó csoportok bírálták a kormányt amiatt, hogy a brit lakosság telefonhívásainak, e-leveleinek illetve SMS-einek ellenőrzését lehetővé tevő törvény elfogadását tervezi.

WL
2012. 04. 02. 18:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közeljövőben nyilvánosságra hozandó jogszabály értelmében az internetes vállalatok kötelesek lesznek azonnali, azaz az eseményekkel egyidejű hozzáférést biztosítani a brit kormány lehallgató központjának (GCHQ) a kommunikációhoz. David Davis konzervatív politikus szerint ezzel szükségtelenül kiterjesztenék az állam képességét arra, hogy „az átlagemberek után szaglásszon”.

A konzervatív–liberális koalíció által irányított belügyminisztérium szerint azonban ez kulcsfontosságú lépés a bűnözés és a terrorizmus elleni küzdelemben. A legutóbbi munkáspárti kormány arra vonatkozó kísérlete, hogy létrehozzanak egy az internethasználatot és a telekommunikációt lefedő központi adatbázist, éppen az akkori konzervatív és liberális ellenzék miatt fulladt kudarcba.

Ehelyett egy 2009-es uniós irányelv értelmében az internetszolgáltatók kötelesek 12 hónapon át megőrizni a felhasználók adatainak, elektronikus leveleinek, illetve telefonhívásainak egyes részleteit. Noha az üzenetek tartalmát nem kell megtartaniuk, a feladó és a címzett személyét, valamint a kommunikáció idejét és földrajzi helyét rögzítik.

Az új jogszabály – amelynek bejelentését vélhetően a II. Erzsébet uralkodó által májusban megtartandó „trónbeszéd” idejére tervezik – állítólag feljogosítja majd a GCHQ-t, hogy az eseményekkel egy időben, s nem utólag jusson hozzá a szóban forgó adatokhoz.

Nick Clegg liberális miniszterelnök-helyettes kijelentette: ellenezte azt a javaslatot, hogy a kormány elolvashassa az emberek leveleit, illetve hogy új, központi adatbázis jöjjön létre. Clegg tagadta, hogy a jelenlegi szabályozás kapcsán erről lenne szó, hangsúlyozván, hogy a törvény mindössze a hatóságok munkáját segítené a terroristák elfogásában, valamint a súlyos bűncselekmények felderítésében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.