„Arra szólítjuk fel a nemzetközi közösséget, hogy fontolja meg a Mianmar elleni gazdasági szankciók beszüntetését, jobb lehetőséget adva ezzel a mianmari embereknek a béke, a demokrácia megteremtésére, a kiegyezésre, a fejlődésre” – jelentette ki Hor Namhong, az ASEAN soros elnöki tisztségét betöltő Kambodzsa miniszterelnök-helyettese és egyben külügyminisztere. Hor hozzátette, a vasárnapi választások, amelyen a Nobel-békedíjjal kitüntetett neves ellenzéki, Aung Szan Szú Kji is bejutott a parlamentbe, fontos lépést jelentenek a demokrácia felé. A csúcstalálkozón Thein Szein mianmari államfő is részt vett, s arról biztosította a kollégáit, hogy valóban szabad és tiszta volt a választás az évtizedekig egy katonai junta által irányított országban.
Aung Szan Szú Kji pártja a parlament legnagyobb ellenzéki ereje lett
Az Aung Szan Szú Kji Nobel-békedíjas politikus vezette Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) lett a mianmari parlament első számú ellenzéki pártja a vasárnapi időközi választások után.
Az állami televízióban kedden ismertetett hivatalos eredmény szerint az NLD 43 helyet kapott a 44 választókörzetből, ahol indult: 37 képviselője lesz a parlament alsóházában – közöttük a Nobel-díjas ellenzéki politikus –, négy a felsőházban és kettő a regionális közgyűlésekben. Összesen 45 választókörzetben lehetett voksolni. A katonai junta által a 2010. novemberi választások előtt létrehozott Szövetségi Szolidaritás és a Fejlődés Pártja (USDP) egyetlen képviselői helyet nyert csak el, jelesül abban az egyetlen körzetben, ahol az NLD nem indított jelöltet.
A zárónapon kerülhet szóba a dél-kínai-tengeri területi vita
A Fülöp-szigetek továbbra is szeretné a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének (ASEAN) csúcstalálkozóján megvitatni a dél-kínai-tengeri területi vita rendezésének kérdését, noha a vendéglátó Kambodzsa nem tűzte napirendre a témát – számoltak be a színfalak mögötti huzavonáról keddi hírügynökségi jelentések.
Phnompen arról biztosította a kambodzsai látogatását a csúcstalálkozó kezdete előtt egy nappal befejező kínai államelnököt, Hu Csin-taót, hogy maga is ellenzi a téma „nemzetközivé tételét”, ám a kambodzsai kormányfő szóvivője már előre jelezte, nem lesz lehetőségük kizárni a vitát, ha a tagországok azt kezdeményezik.
A manilai külügyminiszter, Albert del Rosario már hétfőn jelezte, hogy a Fülöp-szigetek igenis annak a híve, hogy az ASEAN készítsen elő egy olyan, lényegi elemeket tartalmazó magatartási kódex tervezetét, amely alapja lenne a Kínával később folytatandó tárgyalásoknak. Elképzelések szerint egy ilyen dokumentum szolgálna a tengeri területi viták végső rendezésének alapjául.
Sajtóértesülések szerint Benigno Aquino, a Fülöp-szigetek elnöke – a zárónapon – szerdán szándékozik a kérdést felvetni.
A vitában érintett országok között van még Malajzia, Brunei és Vietnam, vagyis az ASEAN-nak – a Fülöp-szigetekkel együtt – összesen négy tagországa. Úgy tudni, a másik három ország álláspontja szerint Pekinget be kellene vonni a szóban forgó dokumentum előkészítésébe.
Kína, amely a kétoldalú tárgyalások híve, s ellenzi, hogy harmadik ország vagy szervezet „beavatkozzon” az ügy rendezésébe, nyilvánvalóan igyekezett meggyőzni az érintett országokat arról, hogy ne támogassák a közös fellépést.
Az ASEAN-csúcs keddi nyitónapján a házigazda Kambodzsa miniszterelnöke, Hun Sen a pénzügyi válsággal terhelt világban az egységet és az összefogást szorgalmazta, s úgy vélte, hogy a tíz országot tömörítő szervezetnek idővel egyfajta Európai Unióhoz hasonló tömbbé kellene alakulnia. „Egy közösség, egy sors” – hangoztatta, utalva az idei csúcstalálkozó kijelölt témájára.