Bagdadban folytatják a tárgyalásokat

Május 23-án az iraki fővárosban találkoznak újra Irán és a nagyhatalmak képviselői.

TK
2012. 04. 14. 20:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Irán, illetve az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja (az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Nagy-Britannia, Franciaország) és Németország tárgyalóküldöttségei délelőtt kezdték meg egyeztetéseiket.

Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője a 15 hónapi megszakítás után újrakezdett egyeztetések első fordulója után kijelentette, hogy a tárgyalások „építő jellegűek és hasznosak voltak”. Mindazonáltal hozzátette, hogy a bagdadi tárgyalásokon már „egészen konkrét előrelépést kell elérnünk”.

„Azt reméljük, hogy a következő tárgyalások eredményeképpen konkrét lépések történhetnek egy olyan, átfogó tárgyalásos megoldás irányában, amely helyreállítaná a nemzetközi bizalmat az iráni nukleáris program kizárólagosan békés jellege vonatkozásában” – mondta Ashton a sajtónak.

Ashton, mint mondta, Szaid Dzsalili iráni főtárgyalóval folytatott megbeszélésein ezt világosan kifejtette, „és ő ezt megértette és egyet is értett” a célkitűzéssel.

A további tárgyalásokat „a fokozatos megközelítés és a viszonosság elve kell vezesse” – folytatta. Ez azt jelenti, hogy a nemzetközi közösség kész megjutalmazni Iránt, ha Teherán eloszlatja azokat a félelmeket, hogy nukleáris programját atomfegyver előállítására használhatja – fűzte hozzá.

Szaid Dzsalili szintén előrelépésnek nevezte az isztambuli megbeszéléseket, amelyek során – mint mondta – voltak nézeteltérések, de fontos pontokban sikerült egyetértésre jutni.

Az iráni főtárgyaló hangsúlyozta, hogy a további tárgyalásoknak olyan bizalomépítő lépésekre kell épülniük, amelyek az irániak bizalmát is fokozzák, beleértve a nukleáris kérdéseket is.

Emellett hangsúlyozta, hogy a Teherán elleni szankciók feloldása is az együttműködés része kell legyen.

Még napközben az Európai Unió egy szóvivője azt mondta, hogy a Teherán vitatott atomprogramjáról újrakezdett tárgyalások sokkal biztatóbbak, mint a legutóbbi, kudarccal végződött próbálkozás. Michael Mann, Ashton szóvivője szerint az egyeztetéseken „kedvező légkör” uralkodott, „ellentétben azzal, ami legutóbb volt” 2011 januárjában, s mint mondta, „kialakulóban vannak a további tárgyalások elvei”.

Ezt az orosz delegációt vezető Szergej Rjabkov külügyminiszter-helyettes is megerősítette.

Michael Mann azt is elmondta, hogy a nyugati tárgyalófelek mindegyike jelezte, élükön az Egyesült Államokkal, hogy készen áll a helyszínen kétoldalú megbeszélést is folytatni Irán képviselőivel. Hírügynökségi jelentések szerint azonban az iráni főtárgyaló kisvártatva úgy nyilatkozott, hogy visszautasította az amerikaiak kétoldalú megbeszélésre irányuló megkeresését.

A nyugati államok azzal gyanúsítják az Iránt, hogy atomfegyver létrehozására törekszik békésnek mondott nukleáris programjának leple alatt, s az ENSZ Biztonsági Tanácsa ezért az elmúlt években négyszer is szankciókkal sújtotta az országot.

A 15 hónapi szünet után megrendezett isztambuli tárgyalásoktól diplomáciai források előzetesen azt várták, hogy lehűtik azokat a spekulációkat, melyek szerint Izrael katonai csapást mérhet ellenségére, megakadályozandó, hogy Irán nukleáris fegyverre tegyen szert.

Irán az általa kizárólag békés, polgári célúnak mondott atomprogram nemzetközi elismerését akarja elérni. A „hatok” ezzel szemben az iráni urándúsítás leállítását sürgetik, legalábbis addig, amíg minden kétséget kizáróan nem sikerül bizonyítani, hogy Teherán kizárólag békés célokra használja atomlétesítményeit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.