Bajban a volt külügyminiszter?

Jogi eljárást indított Jack Straw volt brit külügyminiszter ellen az egyik legmagasabb rangú líbiai katonai vezető.

PR
2012. 04. 18. 9:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Abdel-Hakim Belhadzs, a tripoli Katonai Tanács vezetője a BBC szerdai értesülése szerint azt kívánja kideríteni a jogi eljárással, hogy az utóbbi hetek nagy-britanniai sajtóértesüléseinek megfelelően annak idején valóban Straw írta-e alá azokat a hivatalos papírokat, amelyek engedélyezték az ő elfogását és Líbiába szállítását brit terület érintésével.

Belhadzs 2004-ben, elfogása és kiadatása évében – amikor Nagy-Britanniában a jelenleg ellenzéki Munkáspárt volt kormányon, és Jack Straw töltötte be a titkosszolgálatokért is felelős külügyminiszteri tisztséget – a Líbiai Iszlám Harccsoport nevű ellenzéki szervezet száműzetésben élő vezetője volt. A brit elhárítás (MI5) akkoriban meg volt győződve arról, hogy a Belhadzs vezette csoport szoros kapcsolatban áll az al-Kaida terrorhálózattal.

Jogi képviselői által beterjesztett keresetében Belhadzs azt állítja, hogy 2004-ben feleségével együtt éppen Londonba tartott, és ott politikai menedékjogért akart folyamodni, amikor CIA-ügynökök Bangkokban mindkettőjüket elfogták. A líbiai katonai vezető szerint a repülőgép, amellyel Líbiába szállították őket, a brit fennhatóság alatt álló indiai-óceáni szigeten, Diego Garcián is leszállt, és a brit közreműködést Jack Straw személyes aláírásával hagyta jóvá. Straw a Munkáspárt egyik legtekintélyesebb veterán politikusa, és jelenleg is alsóházi képviselője.

Az ügyről a The Sunday Times című vezető konzervatív vasárnapi brit lap ismertetett részletes értesüléseket néhány hete, de korábban több más brit lap is közölt olyan adatokat, amelyek a brit titkosszolgálatok és a tavaly megdöntött Kadhafi-rezsim szoros együttműködésére utaltak.

Músza Kúsza irodáiban leltek iratokra

A liberális Independent on Sunday újságírói tavaly ősszel Tripoliban, Músza Kúszának, a líbiai hírszerzés egykori vezetőjének irodáiban leltek ilyen iratokra. A lap akkori ismertetése szerint az egyik dokumentumból kiderül, hogy a brit külső hírszerzés, az MI6 információi alapján fogták el és szállították Líbiába az amerikaiak Belhadzsot, akit a Kadhafi-rezsim hatóságai kínvallatásnak vetettek alá, majd bebörtönöztek.

A Tripoliban fellelt iratok egyikében az MI6 terrorelhárító ügyosztályának vezetője külön gratulál Músza Kúszának – Líbia későbbi külügyminiszterének – ahhoz, hogy Belhadzsot sikerült „épségben” Líbiába szállítani. Músza Kúsza még Moamer Kadhafi néhai líbiai vezető hatalmának megdöntése előtt Londonba dezertált, ahol a brit hatóságok védelme alatt több hétig rejtőzködött. Később – emberi jogi szervezetek erőteljes tiltakozása ellenére – a brit kormány lehetővé tette külföldre távozását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.