„Miközben a gyerekek körében a hasmenés vagy a kanyaró a halálozások fő okai, a fiatalok halálában a betegségek csak csekély szerepet játszanak” – hívta fel a figyelmet a jelentést ismertetve egy UNICEF-szóvivő Kölnben.
Főként Latin-Amerikában ijesztően magas az utcai bandák által fiatalok terhére elkövetett gyilkosságok száma. Salvador, Venezuela, Guatemala és Brazília az ilyen bűncselekmények tekintetében messze lekörözi a világ többi országát. Az öngyilkosságok viszont különösen Oroszországban, Fehéroroszországban és Kazahsztánban jelentenek súlyos problémát.
Az UNICEF adatai szerint a világon 1,4 milliárd 10–19 év közötti fiatal él. Hozzávetőleg 50 ezer tizenéves lány hal meg évente korai terhesség és szülési komplikációk következtében, főként Latin-Amerikában és Afrika déli részén. Becslések szerint 2,2 millió serdülő HIV-fertőzött. A javuló felvilágosító kampányok ellenére a fejlődő országokban élő fiatalok többsége nem tudja, hogyan védekezhet az AIDS ellen.
A fejlődő országokban a 15–19 évesek közül minden negyedik házas. Többnyire nem saját elhatározásukból, és a házasság miatt kénytelenek megszakítani iskolai tanulmányaikat. Világviszonylatban a fiatal fiúknak és lányoknak csak mintegy 60 százaléka tanul tovább az alapiskola elvégzése után.
A jelentés hangsúlyozza, hogy a szegénység, az alacsony szociális státus és a nemi megkülönböztetés jelenti a legnagyobb akadályt a felnőtté válás útjában. Az UNICEF ezért több befektetést követel az oktatásba és a fiatalkorúak védelmébe. A jelentés szerint fel kell számolni az olyan szokásokat, mint a tizenévesek házassága, a körülmetélés vagy az AIDS tabuként való kezelése.

Orbán Viktor: Ezért indulnak lejárató akciók Magyarország ellen