A nemrég hivatalba lépett Joachim Gauck német szövetségi elnökként először tett látogatást az európai intézményeknél. Délután Strassburgba utazik, ahol az Európai Parlament kezd plenáris ülést. Tekintettel arra, hogy Németországban a kancellár – tehát nem az elnök – irányítja a napi politikát, a brüsszeli sajtótájékoztatót sem annyira uniós aktuálpolitikai kérdések, hanem inkább az európaiság általánosabb kérdései uralták.
Gauck szerint az európai nemzetállamok – bármit is gondoljanak magukról – gazdasági értelemben már nem olyan erősek, hogy komolyan figyelembe vegyék őket a világ nagyhatalmi központjaiban, ezért jobban együtt kell működniük egymással. Az „Európai Egyesült Államok” látomását azonban ma még idő előttinek tartja a német szövetségi elnök.
„Még nem tartunk ott, a mentalitás sokkal lassabban változtatható meg, mint ahogy az értelem fejlődik” – vélekedett. Feltételezése szerint előbb-utóbb el kellene és el is lehet majd jutni az európai külpolitika kialakításához is, de „itt még csak a kezdeteknél tartunk, realistának kell maradnom, ebben a pillanatban ezt még nem látom”.
A sajtótájékoztatón Barroso szintén erősebb és integráltabb Európát tartott kívánatosnak. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a „normális polgárok” és a „csúcson levők” közötti hatalmas távolság miatt ma Európában „táptalaja van a populizmusnak, a szélsőségességnek, az idegenellenességnek, a negatív érzelmeknek”. Barroso szerint Európa múltjában „van elég démon”, most az európai értékekért kell küzdeni.