Felborzolta a kedélyeket a parlamenti beszédjog módosításának terve

Heves belpolitikai vitát kavart Németországban a parlamenti felszólalási jog tervezett módosítása.

PR
2012. 04. 16. 18:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tervezet szerint a parlament elnöke csak akkor adhat szót elhajló képviselőnek, ha az illető a frakció beleegyezésével jelentkezett szólásra, beszéde pedig legfeljebb 3 perces lehet. A még márciusban kidolgozott javaslatot kormánypárti és ellenzéki frakciók együtt terjesztették a plénum elé. A húsvéti szünet végére azonban megváltozott a konzervatív uniópártok (CDU/CSU), a liberális FDP és a legnagyobb ellenzéki erő, a szociáldemokrata párt (SPD) közös javaslatának megítélése, miután Norbert Lammert, a Bundestag – a törvényhozás alsóházának – konzervatív elnöke erősen kifogásolta azt.

Az ügy még tavaly szeptemberben kezdődött, amikor az euróövezeti stabilitási rendszer bővítéséről szóló kormányzati előterjesztés vitájában Lammert a szavazás előtt adta meg a szót a CDU és az FDP soraiból egy-egy elhajlónak, holott az addig követett gyakorlat szerint a különvélemény kifejtésére csak a szavazás után nyílik lehetőség. A parlamenti elnököt hevesen bírálták a frakciók vezetői, a szemére vetették, hogy úgy viselkedett, mintha a ház ura, nem pedig elnöke lenne. Lammert arra hivatkozott, hogy a Bundestag képviselői szabad mandátummal rendelkeznek, a népképviseletben zajló vitáknak pedig tükrözni kell valamennyi meghatározó társadalmi véleményáramlatot.

Az elhajlók beszédjogának ügye végül a házbizottsághoz került, amely politikai oldalakat átívelő egyetértésben készített javaslatot, Lammert azonban úgy vélte, nincs szükség új szabályozásra, ellenállása nyomán pedig a húsvéti szünet végére megváltozott a politikai klíma. A hét végén és hétfőn minden oldalról össztűz zúdult a tervezetre, Horst Seehofer, a bajor konzervatív CSU elnöke például a Bild című lapban úgy vélte, az „abszurd” javaslat révén csorbulnak a parlament jogai. Petra Pau, a Bundestag alelnöke, a reformkommunista Baloldal képviselője szerint a frakciófegyelmet a mandátum szabadsága fölé helyező erők szájkosarat akarnak rakni az elhajló képviselőkre, Hans-Christian Ströbele, a Zöldek képviselője pedig kijelentette, hogy az alkotmánybírósághoz fordul, ha a Bundestagban megszavazzák a javaslatot.

A frakciók vezetése hétfőn meghátrált, a két legnagyobb frakció, a kormánypárti CDU és az ellenzéki SPD képviselőcsoportjának vezetése is jelezte, hogy átgondolják a tervezetet. Thomas Oppermann, az SPD frakcióigazgatója úgy vélte, a javaslat „nem kellően kiérlelt”, ezért a jelenlegi formában nem bocsátják szavazásra. Peter Altmeier, a CDU frakcióigazgatója pedig azt mondta, hogy csupán egy első, vázlatos tervezetről folyik a vita, amelynek a végére a parlament működőképességét és a képviselőknek megfelelő súlyt egyaránt biztosító szabályozást alakítanak ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.