Folyik a küzdelem a kisebbségek szavazataiért

Döntő lehet az amerikai elnökválasztás során a kisebbségek támogatása. A két párt szinte egyszerre indított offenzívát a spanyol ajkúak támogatásának megnyeréséért – egyelőre a konzervatívok állnak vesztésre.

Kovács N. László
2012. 04. 19. 15:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Obama-kampány nemrég tette közzé első spanyol nyelvű televíziós kampányhirdetését, melynek végén maga az elnök is szól néhány szót a hispán bevándorlók nyelvén. A demokraták nagyszabású, minden elérhető közösséget átfogó operáció segítségével tervezik megnyerni ezt a fontos választói csoportot. Barack Obama itt jelentős előnyt élvez, hiszen a közösségeket mozgósító rendszer tulajdonképpen 2008 óta épül, amikor is elsöprő fölénnyel, 67-31 százalékos arányban megelőzte vetélytársát, John McCaint a spanyol ajkúak körében. Az elnök újraválasztási kampánya a republikánusok bevándorlásellenes politikájára alapoz. Lesz mire hivatkozni: a konzervatívok nem szavazták meg a tisztességesen dolgozó vagy tanuló illegális bevándorlók állampolgársághoz jutását megkönnyítő DREAM törvényjavaslatot, egyes déli államok pedig minden korábbinál keményebb, egyes kritikusok szerint egyenesen rasszista határvédő törvényeket fogadtak el.

A republikánusok is rájöttek, hogy a kisebbségek nélkül nincs esélyük választást nyerni Obama ellen. Épp ezért a konzervatív párt országos vezetősége ezen a héten hat államban hispán központokat hozott létre, melyek feladata a kisebbségi szavazók megnyerése és mozgósítása lesz. A konzervatívok a szerintük az elnöki tehetetlenség által okozott gazdasági gondokra építik kampányukat: a válság és a munkanélküliség különösen keményen érintette a magasabb iskolai végzettséggel nem rendelkező bevándorlók tömegeit. A republikánusok nagy hátránya ugyanakkor az egységes és a hispánok számára vonzó bevándorlási politikai hiánya – a sokak által hangoztatott „építsünk falat a mexikói határra„ ugyanis nem biztos, hogy megfelelő szlogen a bevándorlók megnyerésére. „Saját DREAM-re van szükségünk” – ismerte el Mitt Romney is néhány napja. A különbség jól látható a közvélemény-kutatások eredményein is: míg országos szinten gyakorlatilag azonos az elnök és republikánus kihívójának támogatottsága, addig a spanyol ajkúak körében Obama 40 százalékkal vezet Romney előtt.

(USA Today, usatoday.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.