Forrósodik a helyzet Romániában

Nincs magyar megegyezés Marosvásárhelyen, míg országos szinten Basescu folyamatosan manőverezik.

Kovács András
2012. 04. 15. 10:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A június 10-i önkormányzati és az év végi parlamenti választások közeledtével egyre inkább felforrósodik a romániai közélet és magyar közösségen belüli viták is újabb fejezetekkel bővülnek. Úgy tűnik, Marosvásárhelyen továbbra is képtelenek a megállapodásra a magyar erők egy közös polgármester-jelöltben, amit csak tetézett, hogy az RMDSZ visszavonta Vass Levente támogatását, és Frunda Györgyben találta meg az ideális politikust.

Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) szerint Frunda többször is visszaélt a választók bizalmával. Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésében, a román küldöttség vezetőjeként tüntetőleg képviselte a román nemzetállami szempontokat a Székely Nemzeti Tanács több mint kétszázezer szavazattal megtámogatott területi autonómiaigényével szemben. Egyike volt az RMDSZ azon politikusainak, akik ellenezték a magyar állampolgárság egyszerűsített megadását az azt igénylő külhoni magyaroknak – vélekedett az EMNP.

Lemondana, ha...

Frunda elmondta, tárgyalásokat kezdeményez a Magyar Polgári Párt (MPP) polgármesterjelöltjével, Benedek Imrével, a független jelöltként induló Smaranda Enachéval és „mindazokkal, akik szükségét érzik a változásnak”. Az MPP által szorgalmazott előválasztást a politikus elutasította, mivel azt csak egy-egy párton belül érdemes szervezni. Minden jel alapján arra lehet következtetni, hogy a magyar pártok képtelenek lesznek a megegyezésre, így Dorin Florea vélhetően a helyén maradhat.

Az országos erőviszonyokat tekintve Traian Basescu elnök bejelentette, hogy abban az esetben lemond idén a mandátumáról, ha az ellenzéki pártok támogatják az általa javasolt választójogi alkotmánymódosítást, amely a háromszáz főre karcsúsított, egykamarás parlamentre és 4 éves elnöki mandátumra való áttérést célozza. Az ellenzéki Szociálliberális Szövetség (USL) elutasította az ajánlatot, mivel nem bíznak Basescuban, az alkotmánymódosításról pedig majd maguk gondoskodnak a választások után.

Az ellenzék kell

Erre minden esélyük megvan, mivel jelenlegi támogatottságuk 50 százalék körül van, míg a kormányzó Demokrata Liberális Párt 20 százalékos népszerűségnek örvend. Talán éppen a várható leváltás miatt döntött úgy a törvényhozás, hogy az eddigi mintegy 4 és fél millió szavazat helyett 9 millió voks kell majd az elnök eltávolításához, ha erre egy referendum keretében kerülne sor. Mint ismert Basescut 2007-ben próbálták ilyen módon elmozdítani, de a választók 75 százalék az elnök mellett állt ki.

A novemberi választást alapvetően határozhatja meg, hogy a kormányon lévők meg tudnak-e egyezni a rendszer megváltoztatásában. Jelenleg a parlamenti helyek felét egyéni választókerületes, másik felét pedig pártlistás rendszerben töltenék be. A törvénymódosításnak akkor van esélye, ha sikerül az ellenzéki párszövetség támogatását is élvező, konszenzusos megoldást találni, amire nincs túl sok esély.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.