A június 10-i önkormányzati és az év végi parlamenti választások közeledtével egyre inkább felforrósodik a romániai közélet és magyar közösségen belüli viták is újabb fejezetekkel bővülnek. Úgy tűnik, Marosvásárhelyen továbbra is képtelenek a megállapodásra a magyar erők egy közös polgármester-jelöltben, amit csak tetézett, hogy az RMDSZ visszavonta Vass Levente támogatását, és Frunda Györgyben találta meg az ideális politikust.
Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) szerint Frunda többször is visszaélt a választók bizalmával. Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésében, a román küldöttség vezetőjeként tüntetőleg képviselte a román nemzetállami szempontokat a Székely Nemzeti Tanács több mint kétszázezer szavazattal megtámogatott területi autonómiaigényével szemben. Egyike volt az RMDSZ azon politikusainak, akik ellenezték a magyar állampolgárság egyszerűsített megadását az azt igénylő külhoni magyaroknak – vélekedett az EMNP.
Lemondana, ha...
Frunda elmondta, tárgyalásokat kezdeményez a Magyar Polgári Párt (MPP) polgármesterjelöltjével, Benedek Imrével, a független jelöltként induló Smaranda Enachéval és „mindazokkal, akik szükségét érzik a változásnak”. Az MPP által szorgalmazott előválasztást a politikus elutasította, mivel azt csak egy-egy párton belül érdemes szervezni. Minden jel alapján arra lehet következtetni, hogy a magyar pártok képtelenek lesznek a megegyezésre, így Dorin Florea vélhetően a helyén maradhat.
Az országos erőviszonyokat tekintve Traian Basescu elnök bejelentette, hogy abban az esetben lemond idén a mandátumáról, ha az ellenzéki pártok támogatják az általa javasolt választójogi alkotmánymódosítást, amely a háromszáz főre karcsúsított, egykamarás parlamentre és 4 éves elnöki mandátumra való áttérést célozza. Az ellenzéki Szociálliberális Szövetség (USL) elutasította az ajánlatot, mivel nem bíznak Basescuban, az alkotmánymódosításról pedig majd maguk gondoskodnak a választások után.
Az ellenzék kell
Erre minden esélyük megvan, mivel jelenlegi támogatottságuk 50 százalék körül van, míg a kormányzó Demokrata Liberális Párt 20 százalékos népszerűségnek örvend. Talán éppen a várható leváltás miatt döntött úgy a törvényhozás, hogy az eddigi mintegy 4 és fél millió szavazat helyett 9 millió voks kell majd az elnök eltávolításához, ha erre egy referendum keretében kerülne sor. Mint ismert Basescut 2007-ben próbálták ilyen módon elmozdítani, de a választók 75 százalék az elnök mellett állt ki.
A novemberi választást alapvetően határozhatja meg, hogy a kormányon lévők meg tudnak-e egyezni a rendszer megváltoztatásában. Jelenleg a parlamenti helyek felét egyéni választókerületes, másik felét pedig pártlistás rendszerben töltenék be. A törvénymódosításnak akkor van esélye, ha sikerül az ellenzéki párszövetség támogatását is élvező, konszenzusos megoldást találni, amire nincs túl sok esély.

Záporokkal és erős széllel érkezik a hidegfront